‘Türk Finali’nde Şampiyon Vakıfbank

HomeHaberSultanlar Ligi

‘Türk Finali’nde Şampiyon Vakıfbank

VakıfBank, 6. kez Avrupa'nın en büyük takımı oldu. VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, CEV Şampiyonlar Ligi Süper Final maçında Eczacıbaşı Dynavit'i 3-1 yenerek bu prestijli turnuvada altıncı şampiyonluğunu elde etti.

İsveç ve Ukrayna, Avrupa Altın Ligi Yarı Finalinde Avantajlı
Filenin Efeleri, Sahasında Romanya’yı Ağırlayacak
Filenin Efeleri “Slovenya Karşısında Turu Geçmek İstiyoruz”

Vakıfbank, 6. kez Avrupa’nın en büyük takımı oldu. Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı, CEV Şampiyonlar Ligi Süper Final maçında Eczacıbaşı Dynavit’i 3-1 yenerek bu prestijli turnuvada altıncı şampiyonluğunu elde etti. Torino’da düzenlenen Süper Final maçı, Avrupa kadın voleybolunda kulüpler arasındaki en önemli organizasyon olarak kabul ediliyor.

Bu finalde iki Türk takımı ilk defa karşı karşıya geldi ve Vakıfbank, setlerde 27-25, 25-17, 23-25, 25-17 üstünlük sağlayarak maçı 3-1 kazandı. Vakıfbank, dokuzuncu kez finalde yer aldığı bu organizasyonda altıncı kez zafer elde etti.

‘Türk Finali’nde Şampiyon

Bu aynı zamanda Türkiye’deki başarıları da yansıtıyor. Türk takımları, Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde toplamda sekizinci kez şampiyonluk yaşadı. Son yıllarda yapılan yatırımların meyvesini alan Türk kadın voleybolu, 2011’den bu yana bu organizasyonda sekiz kez kupayı kazandı. Bu süreçte Vakıfbank, altı kez şampiyonluk yaşayarak Türkiye’nin en çok zafer kazanan ekibi oldu. Ayrıca Fenerbahçe ve Eczacıbaşı‘da birer kez bu turnuvada şampiyon oldu.

Vakıfbank, 2011, 2013, 2017, 2018 ve 2022’de, Fenerbahçe 2012’de, Eczacıbaşı ise 2015’te Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırma sevincini yaşadı.

Türk kadın voleybolu ayrıca uluslararası arenada da başarılı oldu. FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası ve CEV Şampiyonlar Ligi, CEV Kupası ve CEV Challenge Kupası gibi organizasyonlarda Türk takımları tarafından 24 kez şampiyonluk kazanıldı. Bu dört organizasyon dikkate alındığında, Vakıfbank 12 kupayla en başarılı takım konumunda yer alıyor. Vakıfbank’ı altı kupayla Eczacıbaşı, üç kupayla Fenerbahçe, iki kupayla Bursa Büyükşehir Belediyespor ve bir kupa ile Yeşilyurt izliyor.

Şampiyon Vakıfbank

Vakıfbank ve Guidetti Kazanmaya Devam Ediyor

Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı‘nın başında tam 15 sezon geçiren İtalyan başantrenör Giovanni Guidetti, 27. kupasını kazanmanın sevincini yaşadı. Bu süre boyunca Guidetti, 2008-2009 sezonundan bu yana Vakıfbank’ı temsil ederek 4 FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası, 5 CEV Şampiyonlar Ligi, 7 Türkiye Ligi, 5 Türkiye Kupası ve 4 Türkiye Şampiyonlar Kupası şampiyonluğu yaşadı.

Bu sezon FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası ve Şampiyonlar Kupası’nda finalde mağlup olan sarı-siyahlılar, ilk kupalarını AXA Sigorta Kupa Voley’de kaldırdı. CEV Şampiyonlar Ligi’nde de başarılı bir performans sergileyen Vakıfbank-Guidetti ikilisi, 27. şampiyonluklarını elde etti.

Bu zaferle birlikte Guidetti, Vakıfbank tarihindeki 37 kupanın 27’sini alarak zorlu bir rekora imza attı.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0