Eda Erdem Dündar: “Cumhuriyet’e büyük bir borç hissediyorum”

HomeRöportaj

Eda Erdem Dündar: “Cumhuriyet’e büyük bir borç hissediyorum”

Cumhuriyet'in 100. yılında Fenerbahçe Opet ve A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın kaptanı olan Erdem, spor kariyeri ve Cumhuriyet'in ona etkisi hakkında konuşuyor.

Melis Yılmaz: Çalışmalarımıza Sıkı Şekilde Devam Ediyoruz
Bingo, Türkiye Voleybol Federasyonu ile Resmi Sponsorluk Anlaşması İmzaladı
Turkuvaz Medya Spor Zirvesi’nde Türk Voleyboluna İki Ödül

Fenerbahçe Opet ve A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın kaptanı Eda Erdem Dündar, Cumhuriyet’in onun ve birçok Türk kadınının hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olduğuna inanıyor. İşte Eda Erdem Dündar’ın Cumhuriyet ve spor hakkındaki düşüncelerini içeren röportajı:

Başarı Dolu Bir Kariyerin Ardında

Eda Erdem Dündar, Fenerbahçe Opet ile lig şampiyonluğu kazandı, A Milli Kadın Voleybol Takımı’yla Milletler Ligi ve Avrupa şampiyonluğu yaşadı ve olimpiyat elemelerinde 7’de 7 yapan takımın bir parçası oldu. Hem kulüp hem de milli takım açısından muazzam bir sezon geçirdiklerini vurguluyor. Erdem, “Bu sene uzun zamandır özlediğimiz lig şampiyonluğunu kazandık. Çok güzel bir kadromuz ve arkadaşlığımız vardı. Taraftar desteğiyle sezonu zirvede bitirdik. Yaz sezonu da inanılmaz keyifli geçti. Milli takımda üç turnuvayı da hedeflediğimiz şekilde bitirdik. İki tane çok değerli altın madalyamız var. Tarih yazan bir ekibin parçası olduğum için çok mutlu ve gururluyum” diyor.

Cumhuriyet’in Özgürlük ve Eşitlikle İlişkisi

Cumhuriyet denildiğinde, Erdem’in aklına ilk gelen şey özgürlük ve eşitlik. Cumhuriyet sayesinde, özellikle bir kadın olarak, hayatına güçlü bir şekilde devam ettiğini söylüyor. Erdem, “Cumhuriyet sayesinde bir kadın olarak güçlü bir şekilde hayatıma ve mücadeleme devam ediyorum. Tıpkı sanatta, siyasette, bilimde başarılı olan diğer kadınlarımız gibi. Bence Cumhuriyet, kadınların kendini keşfetme potansiyellerinin farkına varıp, hayaller kurabilmesine ve en önemlisi bu hayalleri gerçeğe dönüştürmesine imkanı sağlıyor. Cumhuriyet’e büyük bir borç hissediyorum. 100. yılda bize Cumhuriyet’i sunan, kuran Atatürk ve silah arkadaşlarını sonsuz bir minnet ve şükranla anmak istiyorum” diye ifade ediyor.

Geleceğe İlham Kaynağı Olmak

Milli takımda elde edilen başarıların ardından kız çocuklarının kendilerini örnek alması noktasında çok mutlu olduğunu belirten Erdem, gelecekte de sporun içinde kalmak istediğini ve bir spor okulu açmayı düşündüğünü ifade ediyor. Erdem, “Geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile 2 şehir gezmiştik; Urfa ve Antep’e gitmiştim. Orada bine yakın kız çocuğuyla vakit geçirme imkanım oldu. O enerjiyi, o uyumu çok sevdim ve ‘Bir şeyler yapmam lazım.’ dedim. Şimdi spor okulu açmayı düşünüyorum. İçerisinde sosyal sorumluluk projesi de barındıracak bir proje olacak. Bilgilerimi, tecrübelerimi genç nesle aktarmak istiyorum. Onlarla vakit geçirmek çok hoşuma gidiyor” diyor.

Gelecekteki Planlar ve Hedefler

Erdem, spor yaşantısının ardından ne yapacağına henüz karar vermediğini, ancak antrenörlük veya yöneticilik yapabileceğini düşündüğünü ifade ediyor. Sporun içinde kalmak ve tecrübelerini aktarmak istediğini belirten başarılı voleybolcu, “Önümüzdeki yaz Türkiye spor yazını geçirecek diye düşünüyorum. Hem biz hem onlar oynayacak. İnanılmaz bir yaz olacak bizler için. Fenerbahçe’ye dönersek bu sene çok güzel futbol oynanıyor. İsmail (Kartal) Hoca, ekibi ve futbolcular çok güzel uyum içindeler. Çok güzel transferlerimiz, çok başarılı sporcularımız var. Güzel futbol oynanıyor, taraftar kenetlenmiş, bu sene uzun zamandır özlediğimiz o şampiyonluğu yaşayacağımıza yürekten inanıyorum” diye konuşuyor.

CEV Şampiyonlar Ligi ve Gelecekteki Hedefler

Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımı olarak CEV Şampiyonlar Ligi’nde yüksek hedefleri var. Erdem, güçlü bir kadroya sahip olduklarını ve bu sezon kupayı kazanmayı çok istediklerini vurguluyor. Hedeflerinin CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu olduğunu belirten Erdem, “Geçen sene çok yakındık ama sporun güzelliği bu zaten, ne olacağını tahmin edemiyorsunuz. Hedeflerimiz arasında tabii ki CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu var. Adım adım ilerlememiz gerekiyor. Gruptan çıktıktan sonra çapraz eşleşmeyle beraber ilerleyip, finale adımızı yazdırmayı, nihayet hasret kaldığımız o kupayı, ben, takımım ve camiam yeniden kazanmayı çok istiyoruz” diyor.

Cumhuriyet’in 100. Yılı ve Sporun Geleceği

Son olarak, Erdem, Cumhuriyet’in 100. yılıyla ilgili duygularını paylaşıyor. “Cumhuriyet’imizin 100. yılını kutluyoruz. Büyük bir şükran ve minnet duyuyorum. Cumhuriyet’in bize sunduğu değerler sayesinde hayatımı güçlü bir kadın olarak idame ettiriyorum. Sonsuz bir borç hissediyorum. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuz minnet ve şükranlarımı sunmak istiyorum. Fenerbahçe Spor Kulübünün bir sporcusu olarak ‘Atamızın izindeyiz, Cumhuriyet’in Feneriyiz’ sloganıyla sporda da elimizden gelenin en iyisini yaparak, ülkemizi gururlandırmaya, spora en iyi şekilde katkı vermeye devam edeceğimizi söyleyebilirim” diyor.

Son Söz

Eda Erdem Dündar, sadece bir sporcu olarak değil, bir toplumun parçası olarak Cumhuriyet’in değerini taşıyan ve gelecek nesillere ilham kaynağı olmaya kararlı bir isim olarak öne çıkıyor. Onun tutkusu, azmi ve başarıları, hem saha içinde hem de saha dışında ilham verici bir hikayeyi temsil ediyor. Kendisi ve benzeri sporcular, Türk sporunu uluslararası arenada temsil etmek ve geliştirmek için çalışmaya devam ediyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR

YORUMLAR: 0