VNL 2025’te 18 Takıma Genişliyor

HomeDünyaDünya Ligleri

VNL 2025’te 18 Takıma Genişliyor

Voleybol Uluslar Ligi'nin 2025 genişlemesi hakkında güncel bilgiler. VNL 2024 sezonundan sonra düşme olmayacak, yeni format, daha fazla takım ve zenginleştirilmiş bir yarışma deneyimi sunacak.

Roland-Garros, Dünyanın En İyi Kadın Plaj Voleybolu Takımlarını Ağırlayacak
Filenin Sultanları FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde Şampiyon Olarak Türkiye’ye Döndü
Menegatti ve Gottardi, Dünya Şampiyonası’nda İlerliyor

2024’te düşme olmayacak ve gelecek yıl çekirdek ve meydan okuyucu takımlar olmayacak.

Voleybol Uluslar Ligi, 2025’ten itibaren cinsiyet başına 18 takıma genişleyecek ve katılımcılar artık çekirdek ve meydan okuyucu takımlara ayrılmayacak.

VNL 2024 sezonunun sonunda hiçbir takım düşmeyecek, 2024 Voleybol Challenger Kupası’nın galibi ve henüz VNL 2025’e katılma hakkı almayan FIVB Erkek ve Kadın Voleybol Dünya Sıralaması’nda en yüksek sıradaki takımlar, VNL 2025’e katılacak.

2025 organizasyonunda çekirdek ve meydan okuyucu takım statüleri kaldırılacak ve her cinsiyet için yarışmanın son sıralamasında yer alan takım, bir sonraki VNL sezonu için düşecek ve yerine dünya sıralamasındaki en yüksek sıradaki takım gelecek.

Katılımcı takımların sayısının artmasıyla, Ön Eleme Aşaması programının yeni bir yapısı olacak. Şu anda olduğu gibi, her katılımcı takım üç haftaya yayılan 12 maç oynayacak. Ancak haftada altı takımın bulunduğu üç farklı mekânda oynanan üç havuz olacak. Karşılaşma günleri haftada altıdan beşe indirilecek.

Oyuncular ayrıca bir hafta ek dinlenme süresinden faydalanacak. Erkek turnuvasındaki ikinci karşılaşma haftasından sonraki hafta boyunca her iki cinsiyette de VNL karşılaşması olmayacak.

Bu yeni formatta Ön Eleme Aşaması sırasında toplam 216 maç gerçekleşecek, bu da sezon başına çeyrek finaller, yarı finaller ve her iki cinsiyette madalya maçları dahil olmak üzere toplam maç sayısını 232’ye getirecek. Final Rauntlarının formatında bir değişiklik olmayacak.

Sadece 2028 organizasyonu, Los Angeles Olimpiyat Oyunları ile uyumlu bir şekilde henüz belirlenmemiş yoğun bir formata sahip olacak.

Bu değişiklikler, dünya çapında genişletilmiş bir VNL etkisi, daha sade bir maç programı, takımlar için ek dinlenme ve hazırlık süresi ve daha büyük ticari potansiyel sağlayarak, sporcular, izleyiciler, ev sahibi şehirler ve diğer tüm paydaşlar için VNL deneyimini geliştirmeyi amaçlıyor. Hedef, TV ve kişisel deneyimde seyirci deneyimini sürekli olarak iyileştirerek VNL’in dünya çapında bir etkinlik olarak kalmasını sağlamak.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0