Daniele Santarelli “Hiç Pes Etmeyen ve Her Zaman Zaferin Peşinde Olan Bir Ekip İstiyorum.”

HomeRöportaj

Daniele Santarelli “Hiç Pes Etmeyen ve Her Zaman Zaferin Peşinde Olan Bir Ekip İstiyorum.”

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın yeni antrenörü Daniele Santarelli, Türkiye'deki görevine başladıktan sonra ilk kez konuştu.

Suwen, Filenin Sultanları Resmi Sponsoru
Tayland’da Filenin Sultanları’na Yoğun İlgi!
Türkiye, Arlington’da Beşinci VNL Yarı Finaline Çıkmak İçin Büyük Bir Başarı Elde Etti

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın yeni antrenörü Daniele Santarelli, Türkiye’deki görevine başladıktan sonra ilk kez konuştu. İtalyan koç, kariyerini, hedeflerini ve Filenin Sultanları’nın eski hocası Giovanni Guidetti‘yi anlattı. Santarelli, SABAH Spor’un konuğu olarak 2023 FIVB Voleybol Milletler Ligi‘ne hazırlanırken, Türkiye’deki deneyimleri ve takıma bakışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte keyifli röportajdan öne çıkanlar:

Milli takımla ilk kamp dönemini geçiriyorsunuz. Yakın zamanda maçlar başlayacak. Hedefleriniz neler?

Evimizde oynayacağımız için şanslıyız. Ufak tefek sorunlar yaşayabiliriz, ancak bunlar normal. Duygularımızdan ziyade duruşumuz belirleyici olacak. Güçlü bir takımız ve zafer için her şeyi yapacağız.

Nasıl bir takım hayal ediyorsunuz?

Hiç pes etmeyen ve her zaman zaferin peşinde olan bir ekip istiyorum. Benim düşüncelerimi benimseyen bir oyuncu grubu. Açıkçası karşımda harika bir takım buldum diyebilirim.

Türk seyircilerini nasıl buluyorsunuz?

Ben kenarda çok hareketliyim, maçı yaşıyorum. Fakat Türkiye’de tam tersi olacak. Benim onları sakinleştirmem gerek. Benden daha heyecanlı seyirci var. Bu yüzden çok mutluyum. İlk defa Türk seyircisine karşı oynadığımda Hırvatistan milli takım antrenörüydüm. Ankara’da Avrupa Şampiyonası’ndaki ilk sayıyı hiç unutmayacağım. İlk sayı olduğunda 12 bin kişi aynı anda ıslık çalmaya başladı. Ve şu anda ben onlarla aynı tarafta olduğum için çok mutluyum. Türkiye’de ilk maça çıkmak için sabırsızlanıyorum.

Kendi oyun mantığınızı hayata geçirmek için ne kadar zamana ihtiyacınız var?

Kızlara basit bir sistem vermek istiyorum, çünkü hepimiz biliyoruz ki yeteri kadar zamanımız yok. Bazı yenilikler ve tavsiyelerde bulundum. Ama çok fazla değişiklik istemiyoruz.

Türk halkı sizinle ne hayal etmeli? Eksik parçayı siz tamamlayacak mısınız?

Herkesin büyük hayalleri var. Yazın sonunda kupalarla bu hayalleri yerine getirmeyi umuyorum. Yazın sonuna kadar da kızları ve taraftarı, bu hayalleri gerçeğe çevirebilmek için iteceğim.

Maçta en çok neye sinirlenirsiniz?

Benim için önemli olan oyuncuların pes etmemesi ve her zaman zafer için mücadele etmeleridir. Eğer bir oyuncu veya takım pes ederse, bunu kabul edemem.

Takım oyundan düştüğü zaman neler yapıyorsunuz?

Takım oyununun düştüğü durumlarda farklı çözümler denemeye çalışırım. Her durumda pozitif enerjiyi takıma vermek ve onları sarsmak için çaba gösteririm. Bazı durumlarda oyuncu değişiklikleri yaparak çözüm bulmaya çalışırım. Ancak duygusal olarak takımın motivasyonunu artırmak için doğru noktaya dokunmam gerektiğini de bilirim. Bu durum benim işimin zor kısmıdır.

Türkiye’nin büyük beklentisi var. Bunları karşılayabileceğinize inanıyor musunuz?

Türk voleybol taraftarları gerçekten harika ve milli takımlarına çok bağlılar. Beni istedikleri için çok mutluyum ve elimden gelenin en iyisini yapmak için çaba göstereceğim. Kendime olan inancımı koruyorum ve işimi en iyi şekilde yapabileceğime inanıyorum. Türkiye’de çok yetenekli ve üst seviyede oyuncular bulunuyor. Bu nedenle üzerimde baskı olacak, ancak baskıyı yönetebilecek karakterdeyim.

Ebrar ve Vargas’ı takımda nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz?

Bireysel oyuncular hakkında konuşmayı sevmem. Ancak Ebrar, Vargas ve Meliha gibi oyuncularımızın harika yeteneklere sahip olduklarını söyleyebilirim. Ebrar bir süre takımda oynamadı ve toparlanması için zamana ihtiyacı var. Takımımızda birçok seçenek mevcut ve bu nedenle farklı kombinasyonlar düşünebiliriz. Vargas, dünyanın en iyi pasör çaprazlarından biri ve onunla birlikte sahada olabilmek için ortak bir yol bulmalıyız. Bu, büyük bir şans.

Giovanni Guidetti’nin yerine gelmek risk midir?

Giovanni Guidetti dünyadaki en iyi antrenörlerden biridir ve onun yerine geçmek benim için ayrı bir gurur kaynağıdır. O benim öğretmenim ve bir rol modelimdir. Onunla konuştuk ve milli takımlarla ilgili bilgi paylaşımında bulunduk. Giovanni’nin Sırbistan’da iyi işler yapacağına inanıyorum. Ancak umarım biz de çok daha iyi işler yapabiliriz.

Türkiye’den teklif aldığınızda neler hissettiniz?

Türkiye’den gelen teklif, spor tutkumu en iyi şekilde gösterebileceğim bir seçenek olduğunu düşündüğüm için beni mutlu etti. Milli takım seçenekleri önümde duruyordu ve Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından aranmamı hayal bile edemezdim. Bu benim için büyük bir memnuniyet kaynağı. Şu anda yaşadığım rüyadan uyanmak istemiyorum. Türkiye’de henüz şampiyonluk kazanılmadı, bu nedenle bunu birlikte başarabileceğimize inanıyorum. Son birkaç ayda hayatım tamamen değişti. Türk Milli Takımı için çalışmak benim için bir onurdur.

Kaynak: www.sabah.com.tr

YORUMLAR

YORUMLAR: 0