Dünya Şampiyonları Perusic ve Schweiner, Stare Jablonki’de Zirveye Geri Döndü

HomePlaj, Kar ve Masa VoleyboluPlaj Voleybolu

Dünya Şampiyonları Perusic ve Schweiner, Stare Jablonki’de Zirveye Geri Döndü

Çek yıldızlar Perusic ve Schweiner, geçen yıl Dünya Şampiyonası'ndaki zaferlerinin ardından ilk Beach Pro Tour zaferlerini elde ettiler.

Brezilya ve ABD, Edmonton Challenge’da Plaj Voleybolu Liderleri
Daniela Alvarez ve Tania Moreno, İlk Challenge Madalya Sevinci
AIDA, Plaj Voleybolu Elite16 Hamburg’un Resmi Partneri Oldu

Çek yıldızlar Perusic ve Schweiner, geçen yıl Dünya Şampiyonası’ndaki zaferlerinin ardından ilk Beach Pro Tour zaferlerini elde ettiler.

Çek yıldızları Ondrej Perusic ve David Schweiner, Pazar günü Polonya’daki Stare Jablonki Challenge turnuvasında altın madalya kazanarak, geçen yıl Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası zaferinden sonra ilk galibiyetlerini elde ettiler.

Kadınlar turnuvası şampiyonluğu ise Çinli Olimpiyat sporcuları Xinyi Xia ve Chen Xue’ye gitti. Zafer, 11 yıl önce 2013 yılında eski partneri Zhang Xi ile Polonya şehrinde Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Xue için özeldi.

2024’te yalnızca dördüncü turnuvalarında mücadele eden Perusic ve Schweiner, Stare Jablonki’de yenilgisiz kaldı ve turnuvadaki altı maçın tamamını kazandı. Finalde Kübalı yıldızlar Jorge Alayo ve Noslen Diaz’ı 2-1 (21-17, 17-21, 15-11) yenerek şampiyonluğu garantilediler.

Perusic, “Yoğun üç gündü” dedi. “Dünya Sıralaması’nın en iyileri arasında yer alan birçok rakiple karşılaştık. Dünya Şampiyonası’ndan beri kazanamamıştık ve iyi performans göstermek için baskı altındaydık. Bunu başardığımıza sevindim. Gelecek hafta kendi sahamızda Ostrava’da çok önemli olan ev turnuvamız olduğu için iyi oynamaya başlamamız için iyi bir zamanlama. Ev sahibi taraftarlarımızdan harika bir atmosfer bekliyoruz ve olabildiğince ileri gitmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Hollandalı Stefan Boermans ve Yorick de Groot, Stare Jablonki’de ikinci madalyalarını alarak Arjantinli Capogrosso kardeşler Nicolas ve Tomas’a karşı 2-0 (21-12, 21-10) ile kazandıkları galibiyetle bronz madalya kazandı.

Polonya’daki kadınlar finalinde Xue ve Xia, Letonyalı Olimpiyat sporcuları Tina Graudina ve Anastasija Samoilova’yı 2-0 (21-16, 22-20) yenerek Mart ayında Saquarema’daki zaferin ardından sezondaki ikinci şampiyonluklarını elde ettiler.

“Turnuva başlamadan önce antrenörüm bana dünya şampiyonluğumu burada kazandığımı hatırlattı ve tekrar kazanacağımı söyledi” diye açıkladı Xue. “Umutluydum, ama bunu tekrar yapmak gerçekten zor olacağını biliyordum. Hafta boyunca çok iyi oynadık ve zor zamanları yönettik. Burada altın madalya kazanmak çok şey ifade ediyor. Buradaki puanlar bize çok yardımcı oluyor ve zafer de Paris’ten önce moralimizi yükseltiyor.”

Kanadalılar Heather Bansley ve Sophie Bukovec’in kadınlar turnuvasının bronz madalya maçından çekilmek zorunda kalmasının ardından İspanyol Liliana Fernández ve Paula Soria, Stare Jablonki’deki podyumun üçüncü sırasını aldı.

Stare Jablonki Sonuçları Olimpiyat Sıralamasında Hareketlenmeye Neden Oldu

Olimpiyat yeterlilik döneminde sadece bir turnuva kalmışken, Stare Jablonki Challenge’ın sonuçları FIVB Olimpiyat Sıralaması’nda önemli değişikliklere neden oldu. Bu değişiklikler, hem yeterlilik bölgesinin hemen dışında kalan takımları hem de Paris Oyunları’nda yer almak için kendi ülkelerinden başka ikililerle mücadele eden takımları içeriyor.

Erkekler gümüş madalyalıları Alayo ve Diaz, turnuvaya yeterlilik bölgesinin dışında başlasa da topladıkları 760 puanla şu anda listenin rahat bir yerinde bulunuyor ve puanları 7.800’e yükseliyor. Bu sayede 7.260 puanı olan Şilili kuzenler Marco ve Esteban Grimalt listeden aşağı düştü ve şimdi dışarıda kalıyor.

Aynı hareketlenme kadınlar arasında da yaşandı. Bronz madalyalı Liliana ve Paula toplam puanlarını 6.800’e yükselterek artık yeterlilik bölgesine girdi. Bölgede yer alan son takım olan Kanadalılar Sarah Pavan ve Molly McBain de puan aldı ancak yalnızca 6.660 puana ulaşabildi ve artık dışarıda kaldı.

Sonuçlar ayrıca Hollanda’nın iç yarışını da etkiledi. Boermans ve de Groot, Stare Jablonki’deki podyum görünümleriyle kaderlerine yön verdiler ve 9.180 puana ulaşarak hem Polonya etkinliğinde puan ekleyemeyen vatandaşları Matthew Immers/Steven van de Velde (8.880) hem de Alexander Brouwer/Robert Meeuwsen’i (8.600) geçtiler.

Olimpiyat yeterlilik dönemi, Çek Cumhuriyeti’nde Çarşamba gününden Pazar gününe kadar gerçekleşecek olan Ostrava Elite16’nın tamamlanmasının ardından gelecek hafta sona erecek.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0