Mehmet Akif Üstündağ: ‘2024’te de Aynı İştah, Heyecan ve Arzuyla’

HomeRöportaj

Mehmet Akif Üstündağ: ‘2024’te de Aynı İştah, Heyecan ve Arzuyla’

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, milli takımların son başarıları hakkında düşüncelerini ve Türkiye'de voleybolun artan popülerliğini, ülke için etkinliklerin önemini ve gelecek hedeflerini FIVB.com ile paylaşıyor.

Filenin Efeleri, Antalya’da VNL Heyecanına Başlıyor!
Filenin Efeleri “Slovenya Karşısında Turu Geçmek İstiyoruz”
Bioderma, Türkiye Voleybol Federasyonu ile Sponsorluk Anlaşmasını 2 Yıl Uzattı

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, FIVB.com ile yaptığı röportajda milli takımların son başarıları hakkında düşüncelerini ve voleybolun Türkiye’deki artan popülerliğini, ülke için organizasyonların önemini ve gelecek hedeflerini paylaşıyor.

Kadın Milli Voleybol Takımı: Büyük Zaferler ve Olimpiyat Hedefi

Kadın milli voleybol takımı, 2023 yılında FIVB Dünya Sıralaması’nda birinci sırayı garantileyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Olimpiyat Oyunları Paris 2024’e katılma hakkını elde etti. Ayrıca, 2023 yılında Voleybol Milletler Ligi (VNL), CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası ve Dünya Kupası’nda altın madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Kadın milli takımının bu yılki başarılarından son derece gurur duyuyoruz.

En büyük hedefimizin podyumda olmak ve madalya kazanmak olduğu gelecek yılki Olimpiyat Oyunlarında da bu başarının üzerine inşa etmeyi umuyoruz. Bunu başaracak gücümüz var.

Başkan Üstündağ, milli kadın voleybol takımının başarısının tesadüfi olmadığını belirtiyor. Başarıların arkasında, hem oyuncuların hem de teknik kadronun büyük bir özveri ve voleybola olan sevgisi ile gerçekleştirilen büyük bir çalışma ve planlama bulunuyor.

Başarımıza katkıda bulunmak için eşsiz Voleybol Lisesi projemiz için oyuncu seçtiğimiz 6-12 yaş arası çocuklara ve ardından gençlik takımlarımıza voleybolu tanıtıyoruz. Federasyonumuz Türkiye’nin 33 ilinde genç kategorisi çalışması gerçekleştirmiş ve pandemi nedeniyle bu çalışma aksamasaydı ülke genelinde 81 ilde ‘Fabrika Voleybol’ olacaktı.

Son yıllarda milli takımın elde ettiği tarihi başarılarla birlikte Türk voleybolu, ülkedeki en popüler aile sporu haline gelmiştir. Rating rekorları kırılmış, maç biletleri günler öncesinden tükenmiş ve şehir meydanlarına dev ekranlar kurulmuştur.

Erkek Milli Voleybol Takımı: Yükseliş ve Hedefler

Mehmet Akif Üstündağ “Erkek milli voleybol takımı bu yıl büyük başarılar elde etti ve onlar adına daha mutlu olamazdım.” ifadelerini kullandı. Erkek milli voleybol takımı, 2023 yılında Avrupa Golden League ve Challenger Cup’ta şampiyon olmuş, 2024’te tarihimizde ilk kez VNL’de mücadele etme hakkı kazanmış ve FIVB Dünya Sıralaması’nda 24. sıradan 14. sıraya yükselmiştir.

Plaj Voleybolu ve Gelecek Planlar

Türkiye’deki plaj voleybolunun gelişiminden bahseden Başkan Üstündağ, Türkiye’de plaj voleybolu tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi, daha önce hobi olarak yaz aylarında oynanan bir spordu. Ancak Federasyonumuz sporun potansiyelini tanıdıklarını ve onu çeşitli girişimlerle kurumsallaştırdıklarını söylüyor.

Türkiye Voleybol Federasyonu olarak, voleybol, plaj voleybolu ve kar voleybolu alanlarında birçok organizasyonun Türkiye’de gerçekleşmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu organizasyonlar, sporun gençler arasında yayılmasına, uluslararası arenada mücadele eden sporcuların deneyim kazanmasına ve ülkemizi olumlu bir şekilde tanıtmamıza katkı sağlıyor.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0