Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun Özerklik Zamanı Geldi

HomeRöportaj

Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun Özerklik Zamanı Geldi

Mehmet Akif Üstündağ, Voleybol Federasyonu'nun uzun yıllardır başkan vekilliğini ve başkanlığını üstlenmiş deneyimli bir isimdir.

Filenin Sultanları, 2024 Paris Olimpiyat Elemeleri’nde İlerliyor
Filenin Sultanlarına, GQ Türkiye Men Of The Year 2023 Ödülleri’nde ‘Yılın İlham Veren Kadınları’ Ödülü
Voleybol Severleri Heyecanlandıran Olimpiyat Elemeleri Başlıyor

Mehmet Akif Üstündağ, Voleybol Federasyonu’nun uzun yıllardır başkan vekilliğini ve başkanlığını üstlenmiş deneyimli bir isimdir. Kendisi voleybola olan tutkusuyla bilinir ve federasyonun başında voleybolun gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Filenin Sultanları: Dünya Şampiyonu

Voleybolun zirvesindeki Türk kadın milli voleybol takımı, Filenin Sultanları, 2023 yazında İtalyan başantrenör Daniele Santarelli önderliğinde büyük bir başarı elde etti. Milletler Ligi, Avrupa Şampiyonası ve son olarak 2024 Paris Olimpiyat Oyunları elemelerinde dünya şampiyonluğu elde ederek tarih yazdı.

Mehmet Akif Üstündağ, voleybolun Türkiye’deki başarısının tesadüf olmadığını vurgular. Başkan, voleybolun büyümesi ve gelişmesi için nelerin gerektiğini anlatır. Voleybolun özerkliğinin zamanının geldiğini savunur ve bu konudaki düşüncelerini paylaşır.

Başkan Üstündağ, başarının ardındaki sırlardan birinin hayal, hedef ve heyecan olduğunu söyler. Voleybolun gelişimi için bu temel unsurların ne kadar önemli olduğunu anlatır ve geleceğe dair hedeflerini paylaşır.

Bu özel röportaj, Türk voleybolunun gelişimi ve başarısının arkasındaki kişisel ve profesyonel öyküleri Mehmet Akif Üstündağ’ın gözünden sunuyor. İşte Üstündağ’ın röportajı…

Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun Özerklik Zamanı Geldi
Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun Özerklik Zamanı Geldi

Dünyada Bir Numarayız

“Voleybolda şu anda dünya sıralamasında birinciyiz. Üstelik bizi takip eden ikinci olan ABD ile aramızda 39 puanlık bir fark açtık. Bu kolay kapanmaz. Dünya bizi ilgiyle takip ediyor. Bir düzen kuruldu. Tesadüfi bir altın kuşak yakalamadık. Sistemi kalıcı hâle getirdik. Bakın, bütün ülkedeki yetenekleri arayıp bulmaya başladık. Bingöl’den, Van’dan sporcu bulmaya başladık, Diyarbakır’dan bir tane bulduk, 3,02 sıçrıyor. Ararsan yetenek var. Önemli olan irade koymak!

Bir yıl içinde üç final oynayıp, üçünü de kazanan dünyadaki tek takımız. 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız. Organizasyon konusunda dünya bize hayran. Hiçbir eksiğimiz yok. Voleybola sempati çok arttı. Sayın Bakanlarımız bana hep ‘Eşimiz, çocuğumuz voleybol maçlarını kaçırmıyor’ diyorlar. Artık özerk olma zamanımız geldi, tıpkı futbol gibi biz de özerk olma şartlarına kavuştuk. Bunu devletimizin en üst yetkililerine ilettik.”

Fabrika Voleybol

“Fabrika Voleybolu adı altında bir projemiz var. Hakkâri’de 800 çocuk voleybol oynuyor. Fabrika voleybol okulu olan 33 ilimiz var. Çocuklar 6-12 yaş arasında voleybolla tanışıyor. Bu proje çok tuttu. İnanılmaz talep var. 80 ile ulaşacağız. Türkiye’de en çok tesisi olan federasyon olduk. Şu anda üç otelimiz oldu. Voleybol Lisesinin kulübü var. Kızlar 2. Lig’de, Erkekler 1. Lig’de oynuyor. Lisemizden mezun olmuş üç oyuncum millî takımda. Buradan 20’ye yakın millî oyuncu çıktı.

TRT ile iş birliği yaptım. İki maçımızı yayınlayın dedim. ‘Ben size kazandırırsam o parayı bana verecek misiniz?’ dedim. Sağ olsunlar kabul ettiler. Bizim için ciddi bir kaynak oldu o gün para. 20 gün kadar önce Futbol Federasyonu ile Millî Eğitim Bakanlığı bir protokol imzaladı. Konu “Futbol Lisesi”ne geldi. Sayın Bakanımız Yusuf Tekin orada ‘Voleybol Federasyonu bünyesindeki Voleybol Lisesi bunun en güzel örneğidir’ dedi. Okul ve spor eğitimi aynı yerde olacak. Taşıma ile olmaz.

Ankara’da Türkiye Voleybol Federasyonu bünyesinde bir Voleybol Lisesi var, 325 öğrencinin 212’si yatılı. Bu lisenin öğretmenleri çok özel seçiliyor. Mesleğinde başarılı ve spor kökenli olanlar tercih ediliyor. Öğrencilerin üniversiteyi kazanma oranı yüzde 87,5. Lisenin hemen bitişiğinde yine federasyonun oteli var. Müthiş bir salon ve en son teknolojiye sahip bir yetenek tarama merkezi mevcut. Bir sporcunun vücudu ile ilgili bütün sağlık ve yeteneklerini ölçen bir birim.”

Hesabı Federasyon Sorar

“TFF’de Mehmet Ali Aydınlar döneminde yönetim kurulu üyeliği yaptım. Futbolda olsun, voleybolda olsun hakem tartışmalarını bilirim. Hakeme hesabını kendin soracaksın. Federasyon sorar, kulüpler sormaya kalkarsa paspas olursun… Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulunu ben seçtim. Ekip çok önemlidir. Araya girmek isteyenler oldu. İsim verenler oldu. ‘Federasyon seçimini erteleyelim, ben derhâl ve hemen çekiliyorum’ dedim.

Sponsorluk gelirlerimiz yüzde 400 arttı. Uzun süreli 4-5 yıllık anlaşmalar imzaladık. Federasyon olarak bir lira borcumuz yok. Hatta beş yıllık giderimizi kenarda hazır tutacak noktaya geldik. Beş yıl ekonomik sıkıntı yok. Voleybol Türkiye’de bir marka hâline geldi. Kadın voleybolundaki başarılar ortada. Şimdi sırada erkekler var. Dünyanın en genç erkek voleybol takımına sahibiz. Burada da büyük başarılara çok az kaldı.”

Kaynak: www.turkiyegazetesi.com.tr

YORUMLAR

YORUMLAR: 0