Ostrava’da Gergin Maçlar Yaklaşıyor

HomeDünya

Ostrava’da Gergin Maçlar Yaklaşıyor

Dünyanın en iyi 10 erkek takımının tamamını içeren FIVB Plaj Voleybolu Dünya Sıralaması'ndan hiçbir büyük eksiklik olmayacak. Bazıları Çarşamba günü elemelerde oynamak zorunda kalsalar bile, önümüzdeki hafta (31 Mayıs - 4 Haziran) düzenlenecek olan Beach Pro Tour erkekler Elite16 etkinliğinde yer alıyorlar.

Cory & Field, Beach Pro Tour’da İlk Sahneye Çıkışlarında Zafer Elde Etti; Lahti & Ahtiainen, Evleri Helsinki’de Altın Madalya Kazandı
Krattiger & Breer, Spiez’deki İsviçre Finalinde Şampiyon Oldu – Beach Pro Tour 2023
Flint ve Scoles, Espinho Etabı’nda ‘Ölüm Grubu’nda Zafere Ulaştı

Dünyanın en iyi 10 erkek takımının tamamını içeren FIVB Plaj Voleybolu Dünya Sıralaması’ndan hiçbir büyük eksiklik olmayacak. Bazıları Çarşamba günü elemelerde oynamak zorunda kalsalar bile, önümüzdeki hafta (31 Mayıs – 4 Haziran) düzenlenecek olan Beach Pro Tour erkekler Elite16 etkinliğinde yer alıyorlar.

Ostrava – Beach Pro Tour

Norveç’in Anders Mol & Christian Sorum ikilisi, geçen yılın Ostrava Elite16 şampiyonları olarak unvanlarını korumak için Çekya’nın üçüncü büyük şehrine geri dönecekler. Plaj Voleybolu Vikingleri olarak da bilinen, Olimpiyat ve dünya şampiyonları ve Dünya Sıralaması liderleri olan bu ikili, ana tablo eşleşmesinde bir numaralı seribaşı olacaklar. Bu yılki üç Elite16 turnuvasının her birinde finale çıkmayı başardılar ve Beach Pro Tour’undaki toplam altın madalya sayılarını beşe, gümüş madalya sayılarını ikiye ve bronz madalya sayılarını ikiye yükselttiler. Ostrava’daki ilk maçlarında, Mol & Sorum, son zamanlarda tekrar bir araya gelen Brezilyalı üst düzey oyuncular Pedro Solberg & Gustavo Carvalhaes (Guto) ile karşılaşacak. İsveçli Youssef Krou & Arnaud Gauthier-Rat, Aralık ayında Torquay Elite16’yı kazanarak Dünya Sıralaması’nda 15. sıraya yükselen ve Itapema Challenge finaline çıkan Fransız ikili de A Grubu’nda yarışacaklar.

Dünya sıralamasında ikinci, dördüncü ve yedinci sıradaki takımlar, B Grubu’nda devasa mücadelelere imza atacaklar. Dördüncü sıradaki İsveçli David Ahman & Jonatan Hellvig, Ostrava ana tablosunda ikinci seribaşı olarak bu grubun başını çekecek. 21 yaşındaki Avrupa şampiyonları, yedinci Beach Pro Tour podyumunu hedeflerken, turnuvanın ilk maçında Hollanda’nın Alexander Brouwer & Robert Meeuwsen ikilisiyle karşılaşacaklar. Onuncu seribaşı olan Hollandalılar daha önce dört madalya kazandılar, bunlardan biri de 2022 Ostrava’da kazandıkları bronz madalyaydı, ancak hala ilk altın madalyalarını hedefliyorlar. Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan ve eski Dünya Sıralaması liderleri olan Katarlı Cherif Younousse & Ahmed Tijan ikilisi, beşinci Beach Pro Tour podyumlarını hedefleyen üçüncü takım olarak Ostrava mücadelesine başlayacaklar.

C Grubu, üçüncü seribaşı Adrian Carambula & Alex Ranghieri’yi ağırlayacak. İtalyan Olimpiyatçılar, 2022 sezonunun ilerleyen dönemlerinde tekrar bir araya gelerek birlikte üç madalya kazandılar, ancak hala ilk altın madalyalarını arıyorlar. Dünya sıralamasında altıncı sırada yer alan Polonyalı Michal Bryl & Bartosz Losiak, grupta en büyük engelleri olacak. Polonyalı Olimpiyatçılar, altı madalya içinde dört Beach Pro Tour altını da dahil olmak üzere dört altın madalya kazandılar, bunlardan biri geçen Elite16 turnuvasında Uberlandia’da kazandıkları bronz madalyaydı. Ev sahibi ülkeyi temsil eden Çekya’dan Krystof Jan Oliva & Tadeas Trousil de bu grupta mücadele edecekler.

Çekya’nın en iyi takımı Ondrej Perusic & David Schweiner, Ostrava‘daki ev sahibi taraftarların en çok dikkatini çekecek. Dünya sıralamasında beşinci sırada yer alan ve turnuvada dördüncü seribaşı olan Perusic & Schweiner, ikonik Lower Vitkovice endüstri mirası alanında etkileyici bir performans sergilemeye çalışacaklar. Ostrava’daki ilk dört dünya turnuvasında her zaman ilk dört içine girdiler ve 2019, 2021 ve 2022’de üç ardışık gümüş madalya kazandılar. 2022’de üç Beach Pro Tour’u gümüş madalyası kazandıktan sonra, geçen ay Uberlandia’da ilk Tur altın madalyalarını kazandılar. Ancak, Çek ikili D Grubu’nda güçlü rakiplerle mücadele etmek zorunda kalacaklar: beşinci seribaşı Almanlar Clemens Wickler & Nils Ehlers, Tur’da üç bronz madalya biriktirdikten sonra ilk final için arayış içindeler ve Hollandalılar Stefan Boermans & Yorick de Groot, sadece bir yıl önce dünyanın bir numaralı takımıydı ve De Groot’un uzun süreli sakatlık sonrası dönüşünden sonra bu yılın Mart ayında La Paz Challenge’da ilk Tur madalyalarını, gümüş madalyayı elde ettiler.

Ana tablodaki dört boşluğu dolduracak olan Çarşamba günkü elemeler için kadroda da yüksek seviyede ikililer bulunuyor. Dünya sıralamasının üçüncüsü olan Brezilyalı Andre Stein & George Wanderley ve sekizinci sıradaki Paolo Nicolai & Samuele Cottafava gibi takımlar, ana tabloya katılmak için mücadele eden 16 takım arasında yer alıyor. Şili’den Marco Grimalt & Esteban Grimalt ve Brezilya’dan Renato Lima & Vitor Felipe gibi sıralamada dokuzuncu sırayı paylaşan iki takım da Çarşamba günkü elemelerde kumda test yapacak diğer birçok erkek plaj voleybolu yıldızı arasında yer alıyor.

Toplamda 15 farklı ülkeden 28 erkek çift, toplamda 150.000 ABD doları (kişi başına) para ödülü ve Paris 2024 Olimpiyatları’na katılım için önemli puanlar için mücadele edecekler.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0