Paris 2024 Olimpiyatları: Voleybol Heyecanı

HomeDünya

Paris 2024 Olimpiyatları: Voleybol Heyecanı

Olimpiyat Oyunları'nın Paris'te başlamasına 50 gün kaldı! Voleybol turnuvalarına dair en son güncellemeler, eleme yarışları ve Paris 2024'teki heyecan verici müsabakalara dair detaylar burada.

İskoçya Voleybolu, Sarah Jankowitz’i Yüksek Performanslı Plaj Voleybolu Koçu ve Program Yöneticisi Olarak Atadı
‘Türk Finali’nde Şampiyon Vakıfbank
Mehmet Akif Üstündağ: ‘2024’te de Aynı İştah, Heyecan ve Arzuyla’

Olimpiyat Oyunları’nın Paris’te başlamasına sadece 50 gün kaldı! Voleybol turnuvalarının heyecanı dorukta. Eleme yarışlarına dair en son güncellemeler ve hayranların önümüzdeki günlerde neler bekleyebileceğine dair detaylar burada.

Voleybol Müsabakaları

27 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasında Paris’teki Güney Paris Arena’da gerçekleşecek olan voleybol müsabakaları, her iki cinsiyet için de 16. Olimpiyat voleybol şampiyonlarını belirleyecek. Toplam 12 takım, Güney Paris Arena’da oynanacak iki turnuvada yer alacak.

Ev sahibi ülke otomatik olarak katılma hakkına sahip olacak, bu da Tokyo 2020’nin son erkekler olimpiyat şampiyonu Fransa’nın Paris’te kendi seyircisi önünde unvanını koruma şansına sahip olacağı anlamına geliyor.

2023 yılında gerçekleştirilen FIVB Paris’e Giden Yol Voleybol Eleme Turnuvaları aracılığıyla her iki cinsiyetten altışar takım daha oyunlara katılma hakkını elde etti. Erkekler tarafında Almanya, ABD, Polonya, Brezilya, Japonya ve Kanada takımları oyunlara katılacak. Kadınlar tarafında ise Dominik Cumhuriyeti, Türkiye, ABD, Sırbistan, Brezilya ve Polonya, Paris 2024’te yarışma hakkını kazandı. Tokyo 2020’nin şampiyonu ABD takımı, ilk olimpiyat unvanlarını savunmak için geri dönecek.

Son Olimpiyat Kadrosu ve VNL 2024 Ön Eleme Aşaması

Son Olimpiyat kadrosu, Voleybol Milletler Ligi (VNL) 2024 Ön Eleme Aşaması’nın bitiminden sonra kadınlar ve erkekler için FIVB Voleybol Dünya Sıralaması’na göre her cinsiyetten beşer takım daha eklenerek resmen tamamlanacak. Henüz oyunlara katılmamış kıtalardan ülkelerin katılımı sağlanarak evrensellik ilkesine uyulacak.

Kadınlar VNL’de, Ön Eleme Aşaması 16 Haziran’da sona erecek ve bu noktada en yüksek sıralamaya sahip Asya ve Afrika takımları Paris’e biletlerini alacak. Kalan üç boşluk, olimpiyat kotası almamış olan en yüksek sıralamaya sahip takımlara verilecek. Bir hafta sonra, 23 Haziran’da, erkeklerin olimpiyat kadrosu, en yüksek sıralamaya sahip Afrika takımı ve henüz kalifiye olmamış genel sıralamadaki en yüksek dört takım ile tamamlanacak. Yarışma havuzları kadınlar için 19 Haziran’da, erkekler için 26 Haziran’da belirlenecek.

Yeni Yarışma Formatı

Paris 2024’teki olimpiyat voleybol turnuvaları yeni bir yarışma formatıyla gerçekleştirilecek. Yarışmalar, her cinsiyetten 12 takımın üç havuza (A, B ve C) bölüneceği ön eleme aşamasıyla başlayacak. Her takım, havuzundaki diğer üç takımla karşılaşacak. Her havuzdan en iyi iki takım ve en iyi üçüncü sıradaki iki takım Final Aşaması’na ilerleyecek. Takımlar, Çeyrek Finaller, Yarı Finaller ve ardından Finalleri içeren Final Aşaması’nda tohumlanacak.

Takım Kadrolarındaki Değişiklikler

Olimpiyat voleybol yarışması tarihinde ilk kez, her katılımcı takım, bir sporcunun sakatlık veya hastalık nedeniyle yarışamaması durumunda son dakikada değiştirilebilecek bir yarışmayan (AP) sporcuyu içerebilecek. Bu, takım kadrolarının 12’den 13 sporcuya çıkacağı anlamına geliyor. Değiştirilen sporcu, yarışmanın geri kalanında yarışamayacak. Son olimpiyat takım kadroları 8 Temmuz’da kesinleşecek.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0