Ana Cristina, VNL 2023’te Brezilya İçin Hazırlanıyor

HomeDünyaDünya Ligleri

Ana Cristina, VNL 2023’te Brezilya İçin Hazırlanıyor

VNL 2023 için hazır olan Ana Cristina, Türkiye'deki güçlü kulüp sezonunun ardından daha büyük bir rol üstlenmeye hazırlanıyor.

Renato & Vitor Felipe, Ostrava Ana Tabloya Yükseldi
THY Spor Kulübü, Brezilya Milli Takımı’nın Başarılı Pasörü Macris Carneiro ile Yeni Sezon İçin Anlaştı
Bárbara ve Carol, Edmonton Etabı’nda Altın Madalyayı Kazandı

VNL 2023 için hazır olan Ana Cristina, Türkiye’deki güçlü kulüp sezonunun ardından daha büyük bir rol üstlenmeye hazırlanıyor.

Ana Cristina Souza, Brezilya kadın milli takımıyla olan son maçında yedek olarak sahaya girdi ve Volleyball Nations League “Voleybol Milletler Ligi” 2022’nin altın madalya maçında sadece bir sette altı puan kaydetti.

Brezilya, 2023 turnuvasına Çin’e karşı 18:00 yerel saatle (09:00 UTC) Japonya’nın Nagoya şehrinde yapacağı maçla başlarken, 19 yaşındaki smaçör bu yıl takım için daha fazlasını yapmaya hazır hissediyor.

FIVB Kadınlar Voleybol Dünya Sıralaması’nda üçüncü sırada bulunan Güney Amerikalılar, VNL’nin ilk dört sezonunda en başarılı takımlardan biri olmasına rağmen, turnuvada zirveye çıkamadı ve son üç sezonu gümüş madalyayla tamamladı.

“Bu sezon milli takımda olmaktan çok heyecanlıyım,” dedi. “Brezilya gibi güçlü bir takımla VNL gibi bir turnuvada oynamak inanılmaz bir fırsat. Milli takımda beklentiler her zaman yüksek ve en iyi şekilde katkıda bulunmak istiyorum.”

Birkaç yıldır Brezilya voleybolunun yükselen yıldızlarından biri olarak görülen Ana Cristina, iki yıl önce 17 yaşında Tokyo Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanarak büyük bir adım attığı görünüyor. Son kulüp sezonunda büyük bir ilerleme kaydetmiş gibi görünüyor.

2022 FIVB Kadınlar Voleybol Dünya Şampiyonası’nda yer almayan Ana Cristina, Fenerbahçe Opet takımıyla çok iyi bir form yakaladı ve takımının birkaç yıldır en başarılı sezonunu geçirmesinde önemli bir rol oynadı. Bu başarı Türkiye Ligi ve Türkiye Süper Kupası’nda zaferler, Türkiye Kupası’nda ikincilik ve CEV Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale çıkma şeklinde kendini gösterdi.

Fenerbahçe için önemli bir oyuncu olan Ana Cristina’ya Türk yıldız ve takım kaptanı Eda Erdem tarafından Türkiye Ligi kupasını kaldırması için verildi.

Bu, geçen sezon takımda sınırlı bir rol ve ilk yurtdışı sezonunda çok fazla oyun süresi olmayan Ana Cristina için büyük bir değişiklik oldu. Geçtiğimiz sezon aynı zamanda Fenerbahçe’de olan milli takım kurucusu Macris Carneiro ile olan bağını uzatmak, Türkiye’deki parlak sezonundan başka bir avantaj oldu.

“Kulüple daha fazla oynadım ve bu da beni milli takıma daha fazla özgüvenle getiriyor,” diye düşündü.

“Şampiyonlar Ligi gibi büyük turnuvalarda oynamak bana çok deneyim kazandırdı. Yaptığım ilerlemeyi fark ediyorum ve kulüple zor durumlar yaşadım, bu da milli takımda bana kesinlikle yardımcı olacak. Macris’in yanımda olması mükemmeldi, çok konuştuk ve deneyimlerimizi paylaştık. Bu bağlantının milli takıma da yardımcı olacağına eminim.”

Ancak, Brezilya milli takımında smaçör pozisyonunda başlayan bir yer, şu anda uluslararası voleybolda en çok istenen işlerden biri gibi görünüyor, çünkü baş antrenör José ‘Zé Roberto’ Guimarães’in çalışabileceği birçok seçeneği var.

Uluslararası süperstar Gabriela ‘Gabi’ Guimarães, iki pozisyondan biri için kesin gibi görünürken, Ana Cristina muhtemelen yükselen yıldız Julia Bergmann, deneyimli Pri Daroit ve yeni yetenekler Tainara Santos ve Maiara Basso ile diğer pozisyon için rekabet edecektir. Ayrıca, Rosamaria Montibeller da pozisyonda destek verebilecek.

Önceden oynadığı bir pozisyon olan tersinde de yardımcı olmaya açık olsa da, Ana Cristina kendisini şu anda daha çok smaçör olarak görüyor.

“Bu rekabet spor için doğal ve takım için harika,” açıkladı. “Milli takımda bir oyuncu diğerine yardım ediyor, böylece bir grup olarak ilerleyebiliyoruz. Bu sadece bir oyuncuyla ilgili değil, takımla ilgili ve benim için önemli olan, takıma her şekilde yardımcı olabilecek şekilde hazır ve açık olmaktır. Smaçör pozisyonunda daha rahat hissediyorum, ancak herhangi bir olasılığa açığım ve önemli olan oynamak ve takıma yardımcı olmak.

Ana Cristina, Güney Amerikalıların Çin, Hollanda, Dominik Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile karşılaşacağı VNL’nin açılış haftasında Brezilya için önemli oyunculardan biri olmalıdır. Amacının bir kez daha altın madalya maçına çıkmak için ilk adımları atmak olduğunu söylüyor.

“Ders alacağımız çok şey olacak bu ilk haftada” diye düşündü dış oyuncu. “Çok sayıda yeni oyuncumuz var ve hala bir takım olarak gelişiyoruz. En iyi sonuçları arayacağız ve aynı zamanda bir takım olarak gelişmek için çalışacağız, böylece Finallere ulaşabiliriz. Her adım önemli.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0