Avrupa Üniversiteler Kış Şampiyonası’nda Kar Voleybolu Finali

HomePlaj, Kar ve Masa VoleyboluKar Voleybolu

Avrupa Üniversiteler Kış Şampiyonası’nda Kar Voleybolu Finali

19-21 Aralık tarihleri arasında İtalya'nın Val di Zoldo bölgesinde düzenlenen Avrupa Üniversiteler Kış Şampiyonası'nda programda yer alan üç spor dalından biri kar voleybolu oldu.

Avusturya ve Çekya’dan Başarı: Avrupa Üniversiteler Kış Şampiyonası’nda Kar Voleybolu Zaferi
Kar Voleybolu, 2023 Dolomites Val di Zoldo Avrupa Üniversiteleri Kış Spor Şampiyonası’nda
EUSA Avrupa Üniversiteler Kış Şampiyonası’nda Kar Voleybolu Heyecanı

19-21 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Val di Zoldo kasabasında düzenlenen 2023 Avrupa Üniversiteler Kış Şampiyonası, programında yer alan üç spor dalından biri olan kar voleyboluyla büyük ilgi çekti. İlk kez düzenlenen etkinlik, Avrupa Üniversite Sporları Birliği (EUSA) tarafından organize edildi ve ana spor dalları olarak alp disiplini kayak ve snowboard yarışmalarını da içeriyordu.

Kadınlar kar voleybolu kategorisinde Avusturya’nın Viyana Üniversitesi, Romanya’nın Bükreş Ekonomi Çalışmaları Üniversitesi ve İtalya’nın Ca’ Foscari Venedik Üniversitesi madalya kazanırken, erkekler kategorisinde Çekya’nın Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, Avusturya’nın Klagenfurt Üniversitesi ve Almanya’nın Darmstadt Teknik Üniversitesi ise podyumda yer aldı.

Kadınlar turnuvasına Viyana Üniversitesi, Bükreş Ekonomi Çalışmaları Üniversitesi, Ca’ Foscari Venedik Üniversitesi, Hırvatistan Uygulamalı Bilimler Lavoslav Ruzicka Koleji, Vukovar ve Milano-Bicocca Üniversitesi katıldı. Bu ekipler, turnuvanın ilk aşamasında tek devreli maçlar oynadılar ve sıralamada ilk dört sırayı alan ekipler yarı finallere yükseldi.

Viyana Üniversitesi ekibi, Jana Graf, Katharina Mascherbauer ve Michaela Wengler’den oluşan kadrosuyla turnuvayı altı maçta hiç set kaybetmeden tamamladı. Yarı finallerde, Ca’ Foscari Venedik Üniversitesi’ni 2-0 (15-10, 15-4) mağlup ettiler ve finalde, Avusturya ekibi, Bükreş Ekonomi Çalışmaları Üniversitesi’ni 2-0 (15-13, 15-8) mağlup ederek zaferini ilan etti.

Diğer yarı finalde, Romanya ekibi, Milano-Bicocca Üniversitesi’ni zorlu geçen 2-0 (16-14, 18-16) bir galibiyetle geçti ve ardından gümüş madalyayı kazandı. İtalyanlar arasındaki üçüncülük maçında, Ca’ Foscari Venedik Üniversitesi, Milano-Bicocca Üniversitesi’ni her iki sette de çok kısa farklarla 2-0 (18-16, 15-13) mağlup ederek bronz madalyayı kazandı.

Kadınlar kategorisinde En Değerli Oyuncu (MVP) ödülü, Viyana Üniversitesi’nin Michaela Wengler’e gitti.

Erkekler turnuvasının ilk aşamasına altı ekip katıldı. Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, Frantisek Pihera, Jan Mrkous, Tadeas Trousil ve Tomas Semerad’dan oluşan kadrosuyla ikinci sırada yer alarak yarı finallere yükseldi. Çek ekibi, finalde ilerlemek için Darmstadt Teknik Üniversitesi’ni 2-0 (15-9, 16-14) mağlup ederken, grup aşamasını yenilgisiz lider tamamlayan Klagenfurt Üniversitesi, İtalya Milano Üniversitesi’ni 2-0 (15-8, 15-12) mağlup ederek yarı finalde adını finale yazdırdı.

Altın madalya maçında, Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, grup aşamasındaki düz set mağlubiyetlerine karşı koyarak Klagenfurt Üniversitesi ekibine karşı 2-1 (9-15, 15-6, 15-12) bir zafer elde ederek tarihi bir başarıya imza attı.

Teknik Üniversite Darmstadt, bronz madalyayı 2-0 (16-14, 15-4) bir galibiyetle Milano Üniversitesi’ne karşı kazandı. Beşinci sıra maçında, Bükreş Ekonomi Çalışmaları Üniversitesi erkek takımı, set geriden gelerek İtalya’nın IUAV Venedik Üniversitesi’ni 2-1 (12-15, 15-12, 16-14) mağlup etti.

UCT Prague’dan Tadeas Trousil, erkekler kategorisinin En Değerli Oyuncusu (MVP) seçildi.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0