Dominik Cumhuriyeti NORCECA Altınını Aldı ve Olimpiyat Şampiyonluğunu Sürdürdü

HomeDünyaDünya Ligleri

Dominik Cumhuriyeti NORCECA Altınını Aldı ve Olimpiyat Şampiyonluğunu Sürdürdü

Dominik Cumhuriyeti, muhteşem bir performansla NORCECA Kıtası şampiyonluğunu koruyor. Detaylar haberimizde.

11 Voleybol Güçlendirme Destekli Kadın Takımının Olimpiyat Hayali
Mia Liberatoi’nden Mia Liberato, UBIS Üniversitesi’yle Burs Anlaşması İmzaladı
Filenin Sultanları, Milletler Ligi’nde İkinci Haftayı Galibiyetle Kapattı

NORCECA bölgesinde adından söz ettiren Dominik Cumhuriyeti kadın milli voleybol takımı, Québec, Kanada’da Pazar günü kazandığı beş setlik bir zaferle üçüncü ardışık ve toplamda dördüncü kıtasal şampiyonluğunu elde etti.

Altı maçın beşini kazanarak Dominikler, altın madalyayı grup oyunlarında Perşembe günü yendikleri tek rakipleri olan Olimpiyat şampiyonu Amerika Birleşik Devletleri’ni (12-25, 25-21, 19-25, 25-19, 15-13) mağlup ederek kazandı.

2009, 2019 ve 2021’de de NORCECA Kıtasal Şampiyonluğu’nu kazanan Dominik Cumhuriyeti, etkinlikte en fazla şampiyon olan ülkeler sıralamasında Küba (13) ve Amerika Birleşik Devletleri (8) ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Yıldız dış hücum oyuncusu Brayelin Martínez, altın madalya maçında 20 puanla takımının en önemli skoreri oldu. Martínez, 18 smaç ve 2 blok kaydetti. Kız kardeşi ve takımın orta blokeri Jineiry ise 13 puanla katkı sağladı; 8 smaç, 3 blok ve 2 servis sayısıyla.

Ayrıca, libero Brenda Castillo, turnuvanın En Değerli Oyuncusu olarak ödüllendirildi.

“Bu büyük zaferden çok mutluyum.” dedi Castillo. “Gerçekten bir takım olarak oynadık ve bu bize yardımcı oldu. Bu takıma karşı büyük bir galibiyetle sonuçlanmaktan memnunum. Bizi her zaman destekleyen ve nerede olursak olalım bize destek veren çok sayıda güzel insan var, onlara teşekkürler ve onlara bol bol dua gönderiyorum.” ifadelerini kullandı.

Dominik Cumhuriyeti NORCECA Altınını Aldı ve Olimpiyat Şampiyonluğunu Sürdürdü
Dominik Cumhuriyeti NORCECA Altınını Aldı ve Olimpiyat Şampiyonluğunu Sürdürdü

Amerika Birleşik Devletleri’nin olimpiyat şampiyonu smaçörü Jordan Thompson, altın madalya maçının en skorer oyuncusu oldu ve 21 puanla sahayı terk etti. Thompson, 17 smaç, 3 blok ve 1 servis sayısı kaydetti. Orta bloker Dane Rettke ise 11 puanla çift haneli skora ulaşan Amerikalı oyuncu oldu; 8 smaç, 2 blok ve 1 servis sayısıyla katkı sağladı.

Kanada ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada ev sahibi ekip, üçüncü sırada Küba’yı 4 sette (25-21, 25-17, 17-25, 25-16) yenerek podyuma çıktı.

Kıtasal şampiyonluğu koruduktan sonra Dominik Cumhuriyeti, 16-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Paris Voleybol Elemeleri’ne odaklanıyor. Karayipler, Çin’de bulunan A Grubu’nda yer alacak ve ev sahibi ekip, Sırbistan, Hollanda, Kanada, Çekya, Meksika ve Ukrayna ile birlikte gelecek yılki Olimpiyatlar için iki kontenjan için yarışacak.

Amerika Birleşik Devletleri ise Polonya’da bulunacak ve ev sahibi ekiple birlikte İtalya, Almanya, Tayland, Kolombiya, Kore ve Slovenya ile karşı karşıya gelecek.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0