Japonya, Çin, Çin Taipei FIVB U17 Dünya Şampiyonası Biletlileri

HomeDünyaDünya Ligleri

Japonya, Çin, Çin Taipei FIVB U17 Dünya Şampiyonası Biletlileri

Asya Kadınlar U16 Voleybol Şampiyonası'nda başarılı performans sergileyerek önümüzdeki yıl düzenlenecek olan FIVB Voleybol Kızlar U17 Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

VNL Yarı Finalleriyle Arlington’da Şampiyonluk Yolculuğu Sürüyor
Voleybol Milletler Ligi 2023: Polonya, Çin’i 3-0 Mağlup Ederek Zirveye Yükseldi
Çin, Üst Üste İkinci Kez Asya Oyunları Kadın Voleybol Şampiyonu

Japonya, Çin ve Çin Taipei, Asya Kadınlar U16 Voleybol Şampiyonası’nda başarılı performans sergileyerek önümüzdeki yıl düzenlenecek olan FIVB Voleybol Kızlar U17 Dünya Şampiyonası katılmaya hak kazandı.

Tarihi kıtasal şampiyona, 1-8 Temmuz tarihleri arasında Çin’in Hangzhou şehrinde gerçekleşti. Başlangıçta 12 takımın yer alması planlanırken, Hindistan’ın çekilmesiyle birlikte 4’er takımlı üç grup oluşturuldu. Grup birincileri ve grup ikincileri ikinci grup aşamasına yükseldi. İkinci grup aşamasında ise iki dört takımlı grup oluşturuldu ve grup birincileri ile grup ikincileri yarı finallere yükseldi.

Japonya, yarı finalde Tayland’ı 3-0’lık setlerle mağlup ederek finale yükseldi. Diğer yarı finalde ise Çin, Çin Taipei’yi 3-0’lık setlerle geçmeyi başardı.

5.000’den fazla seyircinin önünde oynanan altın madalya maçında Japonya, ev sahibi takıma karşı 3-1’lik setlerle galip gelerek tarihi bir şampiyonluk elde etti. Takım kaptanı ve dış oyuncu Yuzuki Baba, maçın en skorer oyuncusu olan 22 sayıyla maça katkı sağlarken, Çin’in en etkili oyuncusu 20 sayıyla Yang Shuming oldu.

Bronz madalya maçı hem bronz madalyayı hem de 2024 U17 Dünya Şampiyonası‘na katılmaya hak kazanan üçüncü takımı belirledi. Çin Taipei, Tayland karşısında rahat bir 3-0’lık setlerle galip gelerek podyumdaki son yerini aldı. Dış oyuncu Chen Pin-Yu, maçın en skorer oyuncusu oldu ve 16 sayıyla öne çıktı.

Japonya’nın Yuzuki Baba, turnuvanın En Değerli Oyuncusu seçildi ve onurlu Rüya Takımı’nda yer aldı. Rüya Takımı’nda ayrıca Japonya’dan oyuncu Hagumi Yoshimura (pasör), Çin’den Yang Shuming (pasör çaprazı), Çin Taipei’den Chen Pin-Yu (smaçör), Çin’den Chen Xiaohui ve Japonya’dan Kaho Kono (orta oyuncular) ve Çin’den Li Mingjing (libero) yer aldı.

Kazakistan, İran, Özbekistan, Makao, Hong Kong, Moğolistan ve Avustralya sırasıyla turnuvanın final sıralamasında beşinciden on birinci sıraya yerleşti.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0