Çin, Üst Üste İkinci Kez Asya Oyunları Kadın Voleybol Şampiyonu

HomeDünyaDünya Ligleri

Çin, Üst Üste İkinci Kez Asya Oyunları Kadın Voleybol Şampiyonu

Çin, Asya Oyunları kadın voleybolunda ikinci kez üst üste ve toplamda dokuzuncu kez şampiyon olarak üstünlüğünü sürdürdü.

2024 Voleybol Challenger Kupası: Çin ve Filipinler Ev Sahipliği Yapacak, VNL Genişliyor!
Melissa Vargas, Tianjin Bohai Bank’a Transfer Oldu
Katar ve Çin, Dünya Şampiyonası Öncesi Dikkat Çekiyor

Çin, Asya Oyunları kadın voleybol şampiyonluğunu koruyarak üst üste ikinci kez ve toplamda dokuzuncu kez kazandı. Hangzhou 2022’nin cumartesi günkü finalinde, ev sahibi ekip Japonya’yı mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Hangzhou Normal Üniversitesi Cangqian Spor Salonu’ndaki yaklaşık 7,000 kişilik coşkulu seyircinin desteğiyle Çin, altın madalya maçında Japonya’yı 3-0 (25-15, 25-21, 25-21) gibi net bir skorla mağlup ederek turnuva boyunca yenilgisiz bir performans sergiledi. Çin, Asya Oyunları kadın voleybol tarihinde dokuzuncu altın madalyasını kazandı ve 1974 yılından bu yana her turnuvada podyumun üstünde yer aldı. Çin aynı zamanda üç gümüş madalyaya da sahip.

Öte yandan Japonya, Asya Oyunları’nın ilk beş turnuvayı kazanmış olsa da 1962 ve 1978 yılları arasında, o tarihten bu yana şampiyonluk yaşayamadı ve toplamda 13 madalya kazandı. Japonya bu turnuvada dördüncü gümüş madalyasını kazandı.

Yüksek Performans: Yuan Xinyue Skorerlerin Lideri

Çin, final maçındaki muazzam %77’lik başarı oranıyla dikkat çekti. Orta oyuncu ve kaptan Yuan Xinyue, 18 sayıyla (bir blok dahil) final maçının en skorer oyuncusu oldu. Smaçör Li Yingying, galibiyete 16 sayı daha ekledi, diğer orta oyuncu Wang Yuanyuan ise 12 sayıyla tamamladı. Japonya’nın en çok sayı atan oyuncusu Miyu Nakagawa ise 11 sayı kaydetti.

Çin, Hangzhou 2022’de yedi maçlık süreç boyunca tek bir set kaybetmedi. Cuma günkü yarı finallerde, takım Tayland’ı 3-0 (25-21, 25-23, 25-15) mağlup etti. Japonya da altın madalya maçına yedi maçlık galibiyet serisiyle çıktı ve yol boyunca sadece iki set kaybetti. Bunlardan biri, Vietnam karşısındaki 3-1’lik (26-24, 25-21, 23-25, 25-16) yarı finalde yaşandı.

Tayland Üçüncülüğü Kutluyor

2014 yılında üçüncü ve 2018 yılında ikinci olarak tamamladıktan sonra Tayland, Vietnam karşısında 3-0’lık (25-19, 25-23, 25-20) galibiyetle bronz madalya maçını kazanarak üst üste üçüncü Asya Oyunları podyumunu kutladı ve aynı zamanda dördüncü sırada bitirmesi, ülkenin Asya Oyunları’ndaki en iyi sonucu olarak tarihe geçti.

Turnuva resmi son sıralamasına göre Güney Kore, Çin Taipei, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Hindistan, Hong Kong, Nepal ve Moğolistan sırasıyla beşinciden on ikinciliğe kadar yer aldılar.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0