FIVB Destekli Takımlar CEV Avrupa Ligi’nde Altın Madalya Kazandı

HomeDünyaAvrupa Ligleri

FIVB Destekli Takımlar CEV Avrupa Ligi’nde Altın Madalya Kazandı

Üç milli takım, FIVB Voleybol Güçlenmesi programından destek alarak CEV Avrupa Ligi turnuvalarında büyük başarılar elde etti.

Erkek Plaj Voleybolu Milli Takımlarımız Milletler Kupası’nda Sahaya Çıktı
Ziraat Bankkart, Şampiyonlar Ligi’ne Veda Etti
Paola Egonu, İtalya İle Voleybol Sahasına Geri Döndü!

Üç milli takım, FIVB Voleybol Güçlenmesi programından destek alarak CEV Avrupa Ligi turnuvalarında büyük başarılar elde etti. Ukrayna kadın milli takımı Altın Ligi’nde, Estonya kadın milli takımı Gümüş Ligi’nde ve Letonya erkek milli takımı da Gümüş Ligi’nde altın madalyaları kazandı.

Ukrayna ve Letonya Milli Takımları Tarihlerinde İlkleri Yaşadı

Ukrayna erkek ve kadın milli takımları, FIVB Voleybol Güçlenmesi programından aldıkları destekle tarihi bir başarıya imza atarak Challenger Cup 2023 finallerine katılmaya hak kazandı. Kadınlar kategorisinde finalde İsveç’i mağlup ederek şampiyonluğa ulaşan Ukrayna, geçtiğimiz hafta gerçekleşen maçlarda rakibini iki sette de yenerek tarihlerinde ikinci kez Avrupa Ligi şampiyonu oldu.

Bulgar antrenör Ivan Petkov yönetimindeki Ukrayna kadın milli takımı, final serisinin ev sahibi maçında Rumenya’nın Piatra-Neamt şehrinde oynadığı karşılaşmada İsveç’i 3-0 (25-15, 25-20, 25-19) setlerle mağlup etti. Anastasiia Kraiduba’nın 22 sayıyla öne çıktığı maçta Ukrayna, rakibine karşı açık bir üstünlük sağladı. İsveç’in Generation O yıldızı Isabelle Haak 20 sayıyla mücadele etti. Ukrayna, deplasmandaki maçta da Lund’da oynanan karşılaşmayı 3-0 (25-17, 25-22, 32-30) kazanarak altın madalyanın sahibi oldu.

FIVB, Ukrayna Voleybol Federasyonu’na 2022 ve 2023 yıllarında imzalanan Mutabakat Zaptı (MoU) kapsamında maddi ve teknik destek sağlamaktadır. 2022 yılında Ukrayna’nın erkek, kadın, U21 kadın ve U22 erkek milli voleybol takımları, senior ve U19 milli plaj voleybolu takımları toplamda 210.000 dolarlık destek almıştır. 2023 MoU ise Ukrayna’nın voleybol ve plaj voleybolu milli takımlarına Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na odaklanarak 210.000 dolarlık destek sağlamaktadır.

Letonya erkek milli takımı da “Voleybolun Güçlenmesi” programından aldığı teknik destekle tarihinde ilk kez Avrupa Gümüş Ligi şampiyonu oldu. Polonyalı baş antrenör Michal Mieszko Gogol yönetimindeki Letonyalılar, Macaristan’ı final serisinde her iki maçta da mağlup ederek altın madalyaya ulaştı. İlk maçı Becescsaba’da 3-1 (17-25, 25-10, 25-21, 25-11) kazanan Letonya, rövanş maçını Riga’da 3-0 (25-21, 25-16, 25-18) kazanarak şampiyonluğunu kutladı. Renars Pauls Jansons, her iki maçta da en skorer oyuncu olarak öne çıktı.

Letonya, turnuva boyunca sadece grup aşamasındaki ilk maçta bir set kaybetti. Letonya, Kıbrıs ve Faroe Adaları’na karşı iki maçı da üstünlükle tamamladı ve yarı finalde Avusturya’ya karşı da iki maçı kazanarak üçüncü oldu.

Letonya Voleybol Federasyonu, “Voleybolun Güçlenmesi” programı kapsamında teknik destek olarak toplamda 180.000 İsviçre frangı değerinde destek aldı ve bu destek kadın milli voleybol takımı ve erkek plaj voleybolu takımları için kullanıldı.

FIVB Destekli Takımlar CEV Avrupa Ligi'nde Altın Madalya Kazandı
Letonya CEV Avrupa Ligi’nde Altın Madalya Kazandı

Estonya’nın Başarıları

Aynı zamanda, Estonya kadın milli takımı da Volleyball Empowerment “Voleybolun Güçlenmesi” programı ile desteklenerek CEV Avrupa Ligi‘nde başarılı bir performans sergiledi. Yarı finalde Portekiz’i 3-1 (29-27, 25-22, 18-25, 26-24) mağlup eden Estonya, finalde Avusturya’ya karşı oynanan karşılaşmada setlerde geri düşmesine rağmen 3-2 (31-33, 25-11, 13-35, 25-12, 15-12) galip gelerek tarihlerindeki ilk Avrupa Ligi şampiyonluğunu kutladı. Kertu Laak, maçtaki en skorer oyuncu olarak 25 sayıyla öne çıktı.

Estonya Voleybol Federasyonu, Volleyball Empowerment “Voleybolun Güçlenmesi” programı kapsamında bugüne kadar toplamda 290.000 İsviçre frangı değerinde destek aldı, bunun yarısı kadın milli takım için teknik destek olarak kullanıldı.

Montenegro’nun Gelişimi

“Voleybolun Güçlenmesi” programıyla desteklenen Montenegro “Karadağ” takımı da B Grubu’nu 5-1 galibiyet-mağlubiyet oranı ve Portekiz’e göre daha iyi set oranıyla lider tamamlayarak Gümüş Ligi yarı finallerine yükseldi. Ancak yarı finalde Avusturya’ya ve bronz madalya maçında Portekiz’e karşı dört setlik mağlubiyetler alarak dördüncü oldu. Bu, Montenegro için Gümüş Ligi’ndeki ilk katılımlarında beklenenden daha olumlu bir sonuç oldu.

Montenegro’nun kadınlar Gümüş Ligi’ndeki ilk katılımı, Montenegro Voleybol Federasyonu’nun kadın milli takımını geliştirmek ve uluslararası arenada daha büyük müsabakalara katılmayı hedefleyen “Voleybolun Güçlenmesi” fonlu bir projenin bir parçasıdır. FIVB‘nin yardımıyla geçen yıl, Montenegro’ya 72.000 İsviçre frangı değerinde teknik destek sağlandı.

Montenegro’nun baş antrenörü Milorad Krunic, “Bu yıl Avrupa Ligi’ndeki katılımımızı olumlu bir şekilde değerlendiriyorum. Çok iyi oynadık. Ne yazık ki biraz daha deneyim eksikliği hissedildi, özellikle çekişmeli setlerde. Umarım her yıl büyüme kaydederiz ve gelecek yıl tekrar bir final dört turu oynar ve madalyalar için yarışırız,” dedi.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0