Kadınlar VNL Güç Sıralaması: Çeyrek Final

HomeMilli TakımlarKadın Milli Takımlar

Kadınlar VNL Güç Sıralaması: Çeyrek Final

2023 Kadınlar Voleybol Uluslar Ligi'nde 16 takım 8'e düştü, çeyrek finallere kalan takımları ve heyecan verici eşleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Filenin Sultanları ABD’ye Kaybetti
Filenin Sultanları, Milletler Ligi’nde Çeyrek Finalde!
Filenin Sultanları’na ODTÜ’den ‘Spor Onur Ödülü’

2023 Kadınlar Voleybol Uluslar Ligi’nde 16 takım 8’e düştü, çeyrek finallere kalan takımları ve heyecan verici eşleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

96 maçın ardından, Kadınlar Voleybol Uluslar Ligi’ndeki 16 takımın hepsi olağanüstü bir mücadele ve ilgi çekici hikayeler sundu. Ve şimdi, sadece sekiz ekip kaldı. Sekiz takımın güç sıralamalarına ve Arlington, Teksas, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki College Park Center’da 12-13 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek çeyrek final eşleşmelerine göz atıyoruz.

Bu yıl, sekiz finalist ev sahibi Amerika Birleşik Devletleri, Polonya, Türkiye, Çin, Brezilya, İtalya, Japonya ve Almanya’dır. Sadece üç takım – Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye ve Brezilya – beş organizasyonda da finallere çıkmayı başardı. Almanya ise final turuna ilk kez çıkacak takım olurken, Çin, İtalya, Japonya ve Polonya’nın önceki organizasyonlarda en az bir kez Final 8’e çıkışı oldu.

Yarı Finale Katılacak Olan Birinci Takımı Belirleyecek Olan Avrupa Çekişmesi

Polonya, üç hafta boyunca oynanan maçların ardından, 12 maçın 10’unu kazanarak ön eleme turu sıralamasında birinci oldu, Almanya ise yedi galibiyetle sekizinci sırayı garantiledi ve galibiyetlerini çoğunlukla ilk iki haftada elde etti.

Polonya, 2019’da final turuna ulaştıktan sonra ikinci kez VNL Finalleri‘nde yer alacak. Koç Stefano Lavarini, Polonya için her şeyi bir araya getirmek için dehasını kullanırken, bugüne kadarki en iyi performanslarını sergilediler.

Diğer taraftan, Almanya, Vital Heynen’in rehberliğinde ilk kez Final 8’e çıktı. Turnuvadaki en etkileyici performansları muhtemelen Brasilia’da Japonya’yı beş setlik maçta yendikleri galibiyetleri olmuştur.

Bu iki takım daha önce 29 Haziran’da bir kez karşılaştı, Polonya’nın Suwon’da Almanya’yı 3-2 (15-25, 25-19, 25-19, 19-25, 17-15) mağlup ettiği maçta. Bu iki takım, 12 Temmuz’da çeyrek final turunu aşmak üzere tekrar karşılaşacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri, Dördüncü Şampiyonluk İçin İlk Mücadelede Japonya İle Karşılaşıyor

VNL’de rekor sayıda şampiyonluk yaşayan Amerika Birleşik Devletleri, dördüncü şampiyonluk için Japonya’ya karşı yola çıkıyor. Kuzey Amerika ekibi Arlington’da güçlü Asya takımıyla karşılaşacak.

Amerika Birleşik Devletleri takımı, turnuvada ustalıklarını göstererek beşinci kez finale ulaşırken, Japonya ise üçüncü kez VNL Finalleri’ne katıldı.

Geçen yıl podyumu kaçırmışlardı, çünkü ilk üç şampiyonluktan sonra başarılı olamadılar. Amerika Birleşik Devletleri, ön eleme turunda Polonya’nın ardından ikinci sırada yer almak için 10 galibiyet topladı, Japonya ise yedi galibiyetle ön eleme turu sıralamasında yedinci oldu.

Ön eleme turunda, Amerika Birleşik Devletleri’nin iki mağlubiyeti Asya takımlarına karşı geldi – Japonya ve Çin – ikisi de beş setlik mücadelelerdi. Japonya, Brasilia’da onlara 3-2 (23-25, 25-23, 25-19, 23-25, 15-6) mağlubiyetlerini verdi. Çeyrek finallerde 12 Temmuz’da karşılaşacaklar.

Brezilya ve Çin, 2023 VNL Finalleri’nde Rekabetlerini Yeniden Canlandırıyor

Brezilya ve Çin, VNL Finalleri’nde bu yıl rekabetlerini yeniden canlandırıyor. İlk organizasyonda, bu iki takım yarı finallerde karşılaşmış ve Çin, Brezilya’yı üst üste setlerle mağlup etmişti.

Brezilya ve Çin, ön eleme turundan sonra aynı galibiyet sayısına sahipti, her ikisi de sekiz galibiyet aldı. Brezilya, VNL‘de üç kez arka arkaya ikincilik elde etti ve tüm organizasyonlarda finale çıktı.

Çin ise ilk iki organizasyonda üst üste bronz madalya kazandıktan sonra, 2021’de turnuvadan erken elendi ve 2022’de final dört takımları arasına giremedi.

İtalya, Türkiye İle Olan Çekişmede Şampiyonluğunu Riske Atıyor

İtalya, 13 Temmuz’da Türkiye ile olan eşleşmede şampiyonluğunu riske atıyor ve yarı final kadrosunu tamamlamak için büyük bir sınavla karşı karşıya kalacak. İtalya, 2019 ve 2022’de VNL Finalleri’nde yer aldı, Türkiye ise beş organizasyonun tümünde finale ulaştı.

İtalya, ön eleme turundan sonra altıncı sırada yer alarak sekiz galibiyet aldı. Geçen yıl VNL şampiyonluğunu kazanan ikinci takım olan İtalya, altın madalya maçında Brezilya’yı yendi ve yeniden VNL şampiyonluğunu kazanmayı hedefliyor.

Türkiye ise 2023 VNL ön eleme turunda üçüncü sırayı alarak dokuz galibiyet elde etti. İki kez podyuma çıktılar – ilki 2018’de gümüş madalya kazandıkları ve ikincisi 2021’de bronz madalya ile oldu.

Bu iki takımın son karşılaşması Antalya’da gerçekleşti, ev sahibi Türkiye, İtalya’yı üst üste setlerle mağlup etti. Çeyrek finallerde 13 Temmuz’da karşılaşacaklar.

Yarı finaller 15 Temmuz’da gerçekleşecek. Madalya maçları ise 16 Temmuz’da yapılacak.

YORUMLAR

YORUMLAR: 1
  • comment-avatar
    ally 11 ay ago

    artık bütün takımlar zor. İçlerindeki en iyi eşleşmelerden birisi olabilir