Hırvatistan, Tarihinde İlk Kez VNL Zaferi Kazandı

HomeDünyaAvrupa Ligleri

Hırvatistan, Tarihinde İlk Kez VNL Zaferi Kazandı

Voleybol Milletler Ligi tarihinde tarihi bir an yaşandı. Hırvatistan, Brasilia'da Kore'yi 3-0 mağlup ederek VNL'deki ilk zaferini elde etti. Detaylar için haberimize göz atın.

Koga’nın Muhteşem Performansıyla Japonya Kazandı
Brezilya ve Hırvatistan Üç Sette 26 Blok Yaptı
Filenin Efeleri ve Ukrayna, CEV Avrupa Altın Ligi Finalinde

Voleybol Milletler Ligi tarihinde tarihi bir an yaşandı. Yeni gelen Hırvatistan, Brezilya’nın başkenti Brasilia’da Kore’yi 3-0 (25-23, 25-21, 25-14) mağlup ederek turnuvadaki ilk zaferini elde etti.

Hırvatistan ve Kore, VNL 2023‘te henüz bir maç kazanamayan tek takımlar olarak güne başladılar. Ancak Avrupalılar bunu geride bıraktı ve etkinlikteki ilk üç puanlarını aldı. Sonuca rağmen, beşinci sırada yer alıyorlar, ancak Hollanda’nın bir puan gerisinde ve Bulgaristan ile Sırbistan’ın iki puan gerisinde yer alıyorlar. Kore ise 16. sırada galibiyetsiz kalmaya devam ediyor.

Hırvatistan, Voleybol Milletler Ligi’nde Kore Karşısında Tarihi Bir Zafer Elde Etti

Hırvatistan’ın zaferindeki kilit isimlerden biri olan orta oyuncu ve takım kaptanı Martina Šamadan, 18 puanla (12 smaç, üç servis karşılama, üç blok) tüm skorcularda liderlik etti.

“Bunları hissetmek ve bunları yapabileceğimizi bilmek bizim için çok önemli. VNL’de çok kötü bir başlangıç yaptık, ancak şimdi ilk zaferi aldık ve umarım daha fazlasını elde ederiz. Maç sırasında ne yapmak istediğimiz konusunda çok net bir planımız vardı ve ona bağlı kaldık. Bazen gerçekten iyi blok performansları sergiliyoruz ve bugün bunlardan biriydi.”

Martina Šamadan – Maç sonu röportaj

Hırvatistan‘ın smaçörü Dijana Karatović de etkili bir performans sergiledi ve 11 puan kaydetti.

Kore için orta oyuncu Hoyoung Jung, on sayıyla skoru çift hanelere çıkaran tek oyuncu oldu.

Hırvatistan’ın blok üretimi zaferinde önemli bir faktördü, çünkü Avrupalılar Asyalılara karşı üstünlük sağladı. Ayrıca smaçlarda ve rakip hatalarda da avantaja sahipti.

Hırvatistan, Sırbistan ile cumartesi günü yerel saatle 21:00’de (00:00 UTC, Pazar) karşılaşacakları 4. Grup maçıyla programını tamamlayacak. Kore ise Almanya’ya karşı mücadele edecek ve maçı pazar günü yerel saatle 17:30’da (20:30 UTC) oynayacak.

Brasilia’daki ilk maçta, Almanya, Japonya’yı 3-2 mağlup ederek Asya gücünü geride bıraktı ve altıncı sıraya yükseldi.

Almanya’nın smaçörü Hannah Orthmann, mükemmel bir performans sergiledi ve 24 sayı kaydetti. Orta oyuncu Marie Schözel ise 16 puan üretti. Japonya’da Sarina Koga ve Arisa Inoue, 20+ sayı kaydeden smaçörler oldu.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0