Paola Egonu İtalya’ya Geri Dönüyor

HomeDünyaAvrupa Ligleri

Paola Egonu İtalya’ya Geri Dönüyor

Uzun bir oyuncu listesine eklenen İtalyan yıldız Paola Egonu, Milan takımı Vero Volley'e katılıyor.

Filenin Sultanları, İtalya’yı Bekliyor
Beşiktaş Ceylan Kadın Voleybol Takımının Başantrenörü Giovanni Caprara
U21 Kadın Milli Takımımız, Zorlu İtalya Karşısında Mağlup Oldu

Uzun bir oyuncu listesine eklenen İtalyan yıldız Paola Egonu, Milan takımı Vero Volley’e katılıyor.

Paola Egonu, bir sezon boyunca Türkiye’nin Vakıfbank takımında mücadele ettikten sonra, bir sonraki sezon İtalya’nın Lega Pallavolo Serie A1 Femminile liginde oynayacak. İtalyan voleybolunun Gençlik Olimpiyatları yıldızı, Vero Volley Milan’a katıldı. Brenda Castillo, Adhu Malual, Helena Cazaute, Kara Bajema, Laura Heyrman, Nika Daalderop ve Vittoria Prandi gibi birçok yeni oyuncuyla takım kadrosuna katıldı.

Gençlik yıllarında İtalya federasyonunun Club Italia takımında oynadıktan sonra, Paola 2017-2019 yılları arasında Igor Gorgonzola Novara’ya ve 2019-2022 yılları arasında Prosecco Doc Imoco Conegliano’ya transfer oldu. Ardından bir sezon boyunca Vakıfbank’a transfer oldu.

Paola Egonu – İtalya

İtalya ve Türkiye’den birçok ulusal kupanın ve madalyanın yanı sıra, kulüp kariyerindeki başarıları arasında FIVB Voleybol Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda bir altın ve iki gümüş (2019’da MVP), CEV Şampiyonlar Ligi‘nde üç altın ve bir gümüş (2019, 2021 ve 2023’te MVP) yer alıyor. Milli takımda ise Egonu, 2022’de Voleybol Milletler Ligi şampiyonu ve 2021’de Avrupa şampiyonu (her iki etkinlikte de MVP) ve FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda iki kez madalya kazanan bir oyuncu. Tüm bu başarılarıyla, 24 yaşındaki smaçör dünyanın en iyi oyuncularından biri olarak kabul ediliyor.

Amerikalı milli oyuncu Kara Bajema ve Hollandalı milli oyuncu Nika Daalderop da Vakıfbank’tan Vero Volley’e transfer olan iki smaçör oyuncusu olurken, Belçikalı milli orta oyuncu Laura Heyrman, Vakıfbank’ın rakiplerinden Eczacıbaşı Dynavit takımından katıldı.

Bu yıl İtalya’da hem ulusal şampiyonluk hem de ulusal kupada iki kez finale çıkan Milan takımı, Savino Del Bene Scandicci’den Dominikli milli libero Brenda Castillo, Reale Mutua Fenera Chieri’den Fransız milli smaçör Helena Cazaute, Trasportipesanti Casalmaggiore’den İtalyan smaçör Adhuoljok Malual ve Wash4Green Pinerolo’dan İtalyan pasör Vittoria Prandi gibi diğer İtalyan kulüplerinden yüksek seviyede oyuncuları da kadrosuna kattı.

2023-2024 sezonunda Vero Volley‘de kalan oyuncular arasında pasör Alessia Orro, smaçör Myriam Sylla, ortalar Raphaela Folie, Dana Rettke ve Sonia Candi, libero Beatrice Parrocchiale yer alıyor. Baş antrenör Marco Gaspari’nin açıklanan yeni kadrosunda en dikkat çeken eksikler ise Polonyalı smaçör Magdalena Stysiak, Amerikalı smaçör Jordan Thompson, Jordan Larson ve Sırp orta oyuncu Jovana Stevanovic.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0