Sylvia Nwakalor, İtalya’ya Tayland Karşısında Önderlik Etti

HomeDünyaDünya Ligleri

Sylvia Nwakalor, İtalya’ya Tayland Karşısında Önderlik Etti

23 yaşındaki smaçör Sylvia Nwakalor, Antalya'da yapılan VNL turnuvasında İtalya'nın muhteşem zaferinde 25 sayıyla ön plana çıkıyor.

Filenin Efeleri İkinci Maçında Hollanda’ya 3-2 Mağlup Oldu
VNL Heyecanı Antalya’da Başladı!
Filenin Sultanları, İtalya’yı Bekliyor

23 yaşındaki smaçör Sylvia Nwakalor, Antalya’da yapılan VNL turnuvasında İtalya’nın muhteşem zaferinde 25 sayıyla ön plana çıkıyor.

Voleybol Milletler Ligi‘nin savunma şampiyonu İtalya, turnuvanın 2023 edisyonunda ilk maçına çıkarken sınırlarını zorladı. Ancak Tayland karşısında mücadele ederek beş setlik bir galibiyet elde ederek Antalya Türkiye’deki şampiyonluk savunmasına doğru bir adım attı.

FIVB Kadınlar Voleybol Dünya Sıralaması’nda ikinci sırada yer alan İtalya, son zamanlarda taç giymiş Güneydoğu Asya Oyunları şampiyonları tarafından büyük bir meydan okumayla karşılaştı, fakat belirleyici anlarda daha iyi oynadı ve smaçör Sylvia Nwakalor‘un etkileyici performansına güvenerek Antalya Spor Salonu’ndaki birinci grup mücadelesinde tie-breaker (24-26, 25-17, 27-29, 30-28, 15-11) skoruyla galip geldi.

Geçen yılki VNL altın madalya maçında kadroda yer alan sadece üç oyuncudan biri olarak 23 yaşındaki Sylvia Nwakalor, Tayland’a karşı İtalya hücumunu sırtladı ve etkileyici şekilde 25 sayı üretti. Smaçör sadece hücumda ölümcül değildi, 19 smaç ve bir ace’le birlikte maçta beşte blok yaptı.

20 yaşındaki pasör çaprazı Loveth Omoruyi, Tayland karşısında güçlü bir performans sergiledi ve İtalyan zaferine 22 sayıyla katkıda bulundu (16 smaç, dört blok, iki ace).

“Bugün en önemli şey, kendimize güvenmeye devam etmek ve sabırlı olmaktı, çünkü Tayland’ın savunmada çok iyi olduğunu biliyorduk. Gevşememek ve savaşmaya devam etmek bizim için çok önemliydi. Bu bizim için çok önemli bir maçtı, bu yüzden savunmalarını aşmak için her şeyi vermemiz gerektiğini biliyorduk. Biraz odak kaybedersek, maçın bizim için bitebileceğini biliyorduk. İlk maçımızdan memnunuz, ancak hala çok daha iyi oynayabileceğimizi biliyoruz ve umarım bu performanstan yola çıkarak daha da ilerleyebiliriz.”

Loveth Omoruyi

12 sayı (dokuz smaç, üç blok) kaydeden orta oyuncu Anna Danesi ve 10 sayı (yedi smaç, bir blok, iki as) ekleyen pasör çaprazı Alice Degradi, takımın ilk maçında çift haneli skor üreten diğer İtalyan oyunculardı.

Turnuvaya Sıkı Başlayan Tayland Cephesi

Tayland cephesinde, pasör çaprazı Pimpichaya Kokram muhteşem bir maç çıkardı ve 23 sayıyla sahayı terk etti (21 smaç, bir blok, bir ace). Onun dışında, maçın sonunda bir adale sakatlığıyla sahayı terk eden pasör çaprazları Chatchu-On Moskri ve Ajcharaporn Kongyot sırasıyla 15 ve 13 sayı attı.

Bloklama takımlar arasındaki ana fark oldu, İtalyanlar yedi bloğa karşılık 17 blok elde etti. Avrupalılar, dördüncü sette birden fazla Tayland maç puanını engelledikleri için daha fazla smaç (71’e karşı 68) ve ace (ikiye karşı yedi) elde ettiler, ancak hatalardan dolayı rakipleri için daha fazla puan yarattılar (34’e karşı 27).

Bu geri dönüş, İtalya’nın Tayland karşısındaki beşinci galibiyetini güvence altına aldı. Asyalılar, son zaferlerini 2019 Montreux Voleybol Şampiyonası’nda elde etmişti. Sadece FIVB tarafından düzenlenen etkinlikleri göz önüne alırsak, Tayland’ın en son zaferi 2017 FIVB Dünya Grand Prix’sine dayanıyor.

İtalyanlar, 17:00 yerel saat (14:00 UTC) de Avrupa rakipleri Polonya ile perşembe günü Antalya’da sahaya çıkacaklar. Aynı gün üç saat önce Tayland, ikinci maçında Kanada ile karşılaşacak.

Polonya – Kanada

Kısaca Polonya – Kanada Maçı

Günün diğer maçı da beş sete gitti ve Polonya, Kanada’yı 3-2 (20-25, 25-23, 20-25, 25-23, 15-13) mağlup etti. Kanadalı pasör çaprazı Alexa Gray, VNL 2023’te 30 sayı barajını aşan ilk oyuncu oldu ve 37 sayıyla sahayı terk etti (36 smaç, bir blok). Avrupalıların başlıca skorcuları, 20 sayı (15 smaç, bir ace, dört blok) ile pasör çaprazı Magdalena Stysiak ve 17 sayı (15 smaç, bir blok, bir ace) ile dış oyuncu Olivia Rozanski oldu.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0