Paris Yolunda Kazananlar: Grimalt & Grimalt ve Borger & Ittlinger

HomePlaj, Kar ve Masa VoleyboluPlaj Voleybolu

Paris Yolunda Kazananlar: Grimalt & Grimalt ve Borger & Ittlinger

Paris Yolunda Kazananlar: Grimalt & Grimalt ve Borger & Ittlinger Voleybol Plaj Turnuvası'nda Madalya Sevinci Yaşadı

Roland-Garros, Dünyanın En İyi Kadın Plaj Voleybolu Takımlarını Ağırlayacak
2024 Plaj Voleybolu Beach Tour Halk Turnuvaları: Güneşte Voleybol Keyfi!
Arjantin ve Brezilya, Altın Madalya Kazandı

Fransa ve İsviçre Gümüş, Almanya ve İspanya Bronz Madalya Kazandı

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na giden yolda sıralama puanlarına ihtiyaç duyan iki takım, haftasonu Çin’de sona eren Dünya Plaj Voleybolu Profesyonel Tur Xiamen Challenge’da maksimum puanı almayı başardı. Şilili Marco Grimalt & Esteban Grimalt erkeklerde şampiyon olurken, Almanya’dan Karla Borger & Sandra Ittlinger kadınlarda zirveye çıktı.

Fransa’dan Youssef Krou & Arnaud Gauthier-Rat ile İsviçre’den Joana Mader & Anouk Verge-Depre gümüş madalya kazandı. Almanya’dan Lukas Pfretzschner & Sven Winter ve İspanya’dan Daniela Alvarez & Tania Moreno ise bronz madalyanın sahibi oldu.

Turnuvaya Perşembe günü elemelerde beşinci seribaşı takım olarak katılan ve 24 takımlı ana tabloda 18. sıradan yer bulan Grimalt kuzenleri, turnuva öncesi geçici Olimpiyat sıralaması hak kazanma bölgesinin sınırındaydı. Xiamen’de zirveye tırmanışları zorlu oldu. Ana tabloya bir yenilgiyle başlayan ikili, üst üste beş galibiyetle finale yükselmeyi başardı. Ancak son dört maçalarının hepsinde üçüncü sete uzanan mücadelelerde yer aldılar ve her seferinde bir set geriden gelerek etkileyici dönüşlere imza attılar.

Pazar günkü yarı finalde Şilili ekip, Pfretzschner & Winter’a karşı 2-1 (18-21, 21-19, 15-12) geri dönüş sağladı. Finalde ise Krou & Gauthier-Rat’a karşı ilk seti kaybetmelerine rağmen 2-1 (17-21, 21-18, 15-9) galip gelerek 2022’deki Gstaad Elite16 altınından sonra Plaj Voleybolu Profesyonel Tur’daki ikinci madalyalarını kazandılar.

Altın madalya maçında Grimalt’ların dönüşünden önce, Paris 2024’te ev sahibi ülkeyi temsil etmeyi uman 21. sıradaki Krou & Gauthier-Rat, Xiamen’de tek bir set bile kaybetmemişti. Mükemmel serilerini dördüncü sıradaki ABD’li Chase Budinger & Miles Evans’ı yarı finalde 2-0 (21-18, 21-18) ile geçerek dördüncü Plaj Voleybolu Profesyonel Tur madalyalarını aldılar. Fransız ikili daha önce her renkten bir madalya kazanmıştı.

Ana tabloda ikinci seribaşı olan Pfretzschner & Winter, yarı finale giden yolda birkaç sorun yaşadı. Dört maçlık galibiyet serisi yakaladılar. Grimalt’lara yenildikten sonra, Budinger & Evans’ı 2-1 (15-21, 21-15, 15-13) yenerek bronz madalyayı, bu sezon Tour’daki iki turnuvadaki ikinci madalyalarını kazandılar. Almanlar daha önce bu ayın başlarında Guadalajara Challenge’da gümüş madalya kazanmıştı.

İkinci seribaşı Borger & Ittlinger ve dokuzuncu seribaşı Mader & Verge-Depre, her ikisi de Paris’e gidecek en fazla iki kadın bileti için kendi ülkelerindeki üç yönlü yarışın ortasında yer alıyorlardı. Kadınlar finaline ulaşmak için her biri beşer galibiyet aldı. İsviçrelilerin yolculuğu dört üç sete kadar uzadı ve ilginç bir şekilde bunlardan birinde Almanya’nın en yakın rakibi Louisa Lippmann & Laura Ludwig’i çeyrek finalde elemeyi başardılar. Diğer taraftan Lippmann & Ludwig, Olimpiyat yolunda Mader & Verge-Depre’nin en yakın rakibi Esmee Bobner & Zoe Verge-Depre’yi sekizinci finalde elemişti.

Pazar günkü altın madalya maçında Borger & Ittlinger işi iki sette bitirdi, 2-0 (22-20, 21-14) ve ilk Plaj Voleybolu Profesyonel Tur altınlarını kazandılar. İkili olarak tek podyumları ise geçen sonbaharda Goa Challenge’da gümüş almalarıydı.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0