Plaj Voleybolunda Olimpiyat Heyecanı: Paris 2024

HomePlaj, Kar ve Masa VoleyboluPlaj Voleybolu

Plaj Voleybolunda Olimpiyat Heyecanı: Paris 2024

Paris 2024 Olimpiyatları'na sadece 50 gün kaldı! Plaj voleybolu turnuvalarının heyecanı artarken, eleme yarışlarına dair en son güncellemeleri ve hayranları bekleyen sürprizleri keşfedin.

Bulgaristan, Los Angeles 2028 Olimpiyatları’na Umutla Bakıyor
Paris 2024 Olimpiyatları: Voleybol Heyecanı
Ludwig & Lippmann, Doha Elite16 Maçlarına Son Trenle Yetişti

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına sadece 50 gün kaldı ve plaj voleybolu turnuvalarının heyecanı doruk noktasına ulaşıyor. 27 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında, Paris’in ikonik simgesi Eyfel Kulesi’nin eteğinde yer alacak olan 14.000 kapasiteli geçici Eyfel Kulesi Stadyumu, dünyanın dört bir yanından gelen plaj voleybolu hayranlarını ağırlayacak.

Olimpiyat Tarihçesi ve Turnuva Formatı

Plaj voleybolu, olimpiyat programına 1996 Atlanta Oyunları’nda dahil edildi ve Paris 2024’te sekizinci kez sahne alacak. Turnuva formatı, Tokyo 2020 ile aynı kalacak. Toplamda 24 takım (her cinsiyetten) Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda yarışacak ve her ülke en fazla iki takım ile temsil edilecek.

Üst Düzey Takımlar ve Eleme Süreci

Ev sahibi Fransa’yı temsil edecek takımlar henüz açıklanmadı. Şu ana kadar Paris 2024’te yarışacak sadece iki çift resmi olarak kalifiye oldu: 2023 Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonları Ondrej Perusic ve David Schweiner (Çekya) erkekler turnuvası için ve Sara Hughes ve Kelly Cheng (ABD) kadınlar turnuvası için.

Kalan 17 boşluk için yarış, 2023 yılının başında başladı ve olimpiyat kota puanları getiren son turnuvaların sona ermesiyle zirveye ulaşacak. Beach Pro Tour Ostrava Elite16, özellikle her çiftin 1 Ocak 2023 ile 10 Haziran 2024 arasında eleme etkinliklerinde elde ettikleri en iyi 12 performansa dayalı olarak olimpiyat sıralamasını etkileyebilecek tek etkinlik. Paris 2024 biletlerini sıralama yoluyla kazanan takımların çoğu matematiksel olarak belli olsa da, resmi olarak olimpiyat sıralamasının son güncellemesiyle Pazartesi günü kesinleşecekler.

Tokyo 2020 Şampiyonlarının Katılım Durumu

Tokyo 2020’nin şampiyonları Anders Mol ve Christian Sørum (Norveç) oyunlara katılma umuduyla bekleyen takımlar arasında yer alıyor. Tokyo’da bu çift, Norveç’in ilk plaj voleybolu madalyasını kazanmıştı. Öte yandan, kadınlar tarafında Tokyo’nun şampiyonları ABD’li April Ross ve Alix Klineman’sız geçecek; ikili, her ikisi de anne olduktan sonra kısa bir süre önce tekrar bir araya geldiler.

Ostrava’da Cevaplanacak Sorular

Ostrava’daki turnuva, kadınlar yarışmasında İsviçre ve Almanya’nın ve erkekler yarışmasında Hollanda ve ABD’nin ulusal kota için sınırlı yarışlarına dair soruları cevaplayacak. Pazartesi gününden sonra her cinsiyetten beş bilet daha kalacak ve bu biletler, 13-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Kıta Konfederasyonları’nın nihai eleme etkinliklerinin kazananlarına verilecek.

Kura Çekimi ve Turnuva Yapısı

Kura çekimi, 28 Haziran’da Champ-de-Mars’ta yapılacak ve olimpiyat etkinliği için gruplara dağıtım belirlenecek. Her cinsiyetten 24 kalifiye takım, olimpiyat turnuvasının ilk aşamasında altı tek tur grubuna ayrılacak. Altı grup galibi, altı grup ikincisi ve en iyi üçüncü sıradaki iki takım, doğrudan playoff turundan itibaren eleme turlarına girecek ve son yarışma gününde madalya maçlarına ulaşacak. Kalan dört üçüncü sıradaki takım, ‘şanslı kaybeden’ turunda mücadele edecek ve iki kazanan, playoff turuna katılacak.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları‘na yaklaştıkça heyecan artıyor ve plaj voleybolu hayranları için unutulmaz bir yaz olacak. Sahne, inanılmaz bir plaj voleybolu yazı için hazır! En son güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0