Tayland, Thatdao ile Kore’yi Sınırına Hapsetti

HomeDünyaDünya Ligleri

Tayland, Thatdao ile Kore’yi Sınırına Hapsetti

Thatdao, Tayland'ın ikinci VNL zaferinde Kore'yi sınırları içine hapsetti.

Filenin Efeleri, Antalya’da VNL Heyecanına Başlıyor!
VNL Heyecanı Antalya’da Başladı!
Filenin Sultanları ABD’ye Kaybetti

Thatdao, Tayland için ikinci VNL zaferinde Kore’yi sınırları içine hapsetti. Orta oyuncusu, üç setlik maçta takımının 13 blok sayısının yedisini gerçekleştirerek başarılı bir performans sergiledi.

Tayland, Antalya’da gerçekleşen Voleybol Milletler Ligi (VNL 2023) 1. Grup son maçında etkileyici bir blok performansı sergiledi. Thatdao Nuekjang, takımının 13 blok atışından yedisini gerçekleştirerek, Kore’yi geride bırakarak Pazar günü gerçekleşen Asya mücadelesinde 3-0’lık (25-17, 28-26, 25-21) net bir galibiyet elde etti. 2 galibiyet ve 2 mağlubiyetle ve 7 puanla toplam sıralamada sekizinci sıraya yükselen Tayland, Kore ise mücadeleye başladığından beri dördüncü kez üst üste set kaybetti.

Tayland, 13 blok atışıyla Kore’yi 5’e karşı üstünlük sağlamanın yanı sıra, 41’e karşı 48 başarılı hücumla da rakiplerini geride bıraktı. Smaçör Chatchu-On Moksri, iki blok ve iki servis sayısı da dahil olmak üzere maçın en yüksek skorunu 20 sayıyla elde etti. Pasör çaprazı Pimpichaya Kokram 13 sayı daha kaydederken, orta oyuncu Thatdao ise yedi bloğuna dört hücum puanı ekleyerek toplamda 11 sayı üretti. Koreli smaçör ve kaptan Park Jeongah, kendisinin de üç blok sayısıyla takımının en skorer oyuncusu olarak toplamda 14 sayı elde etti.

Tayland, 4-0’luk bir seriyle maça hızlı bir giriş yaptı ve Chatchu-On’un sekiz sayısıyla 25-17’lik birinci seti rahatça kazandı. İkinci sette ise Kore, özellikle hücumda oyunlarını büyük ölçüde geliştirerek uzatmaya kadar süren çekişmeli bir mücadele ortaya koydu. Hatta setin büyük bir bölümünde skoru kontrol etmeyi başardı ve nihayet set puanına ulaşan taraf oldu. Ancak Tayland sakin kalarak kontrolü tekrar ele geçirdi ve Thatdao’nun etkileyici bloğuyla 28-26’lık skorla seti kazandı. Kore pes etmedi ve karşı smaçör Moon Jiyun liderliğinde hücumda etkili bir performans sergileyerek üçüncü sete 4-0’lık bir seriyle başladı ve 16-13’te önde kalmayı başardı. Ancak Tayland, 21-21’den sonra başka bir geri dönüşe imza attı. Thailı oyuncular Wipawee Srithong ve Hattaya Bamrungsuk’un çift bloğu, maçın galibiyetini taçlandıran dört sayılık bir seri üretti.

Maçtan sonra Tayland’ın pasörü Pornpun Guedpard, “Sahada iyi bir takım çalışması vardı ve Kore’yi nasıl yeneceğimiz konusunda iyi bir hazırlık yapmıştık” dedi. “Thatdao’ya övgü yapmalıyım. Çok güçlü bir bloğu var. Hattaya da çok güzel bir iş çıkardı. Bu hafta için iki galibiyet hedefimiz vardı ve başardık. Gelecek hafta yine en iyisini yapmaya çalışacağız…” ifadelerini kullandı.

Tayland’ın bir sonraki maçı 14 Haziran’da Almanya ile gerçekleşecek ve bu maçla birlikte Brasilia’da düzenlenecek ikinci hafta mücadelesine başlayacaklar. Aynı grupta Kore ise ev sahibi Brezilya’ya karşı mücadele edecek.

Nagoya’da gerçekleşen 2. Grup son müsabakaları tamamlandı. Brezilya, günün ilk maçında Hırvatistan’ı üç setlik galibiyetle mağlup etti. Ardından Almanya, Bulgaristan’ı beş sette geçerken, Çin ise Japonya’yı set vermeden mağlup ederek ev sahibi ülkenin turnuvadaki ilk yenilgisini yaşattı.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0