Türk Kadın Voleybolu, 24. Uluslararası Kupayı Kaldıracak

HomeHaberSultanlar Ligi

Türk Kadın Voleybolu, 24. Uluslararası Kupayı Kaldıracak

Kadın voleybolunda Avrupa'nın en büyük kulüp düzeyindeki organizasyonu olan Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi'nde şampiyon, 20 Mayıs Cumartesi günü İtalya'nın Torino şehrinde düzenlenecek olan Süper Final maçında belli olacak.

Eczacıbaşı Dynavit, Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Finale Yükseldi
CEV Şampiyonlar Ligi Voley 2024 Erkekler Eleme Turu Tamamlandı
CEV Şampiyonlar Ligi C Grubu Ön İzleme

Türkiye, 20 Mayıs’ta kadın voleybolunda düzenlenen 24. Uluslararası Kupa’yı kazanmaya hazırlanıyor. CEV Şampiyonlar Ligi’nde kupayı 8. kez Türkiye’ye getirme şansı bulunuyor. VakıfBank’ın 6, Eczacıbaşı’nın ise 2. kez bu prestijli turnuvada şampiyon olma potansiyeli var.

Kadın voleybolunda Avrupa’nın en büyük kulüp düzeyindeki organizasyonu olan Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon, 20 Mayıs Cumartesi günü İtalya’nın Torino şehrinde düzenlenecek olan Süper Final maçında belli olacak.

Türk kadın voleybolu, dünya genelinde bir tanesi dünya kupası olmak üzere toplamda dört önemli organizasyonda 24. kupayı kazanma başarısını gösterecek.

Şampiyonlar Ligi’nde İlk Kez “Türk Finali”

Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi tarihinde ilk kez iki Türk takımı finalde karşı karşıya gelecek.

Avrupa’nın en prestijli voleybol turnuvasında VakıfBank ve Eczacıbaşı finale yükseldi. Bu durum Türk voleybolu için maçı daha da anlamlı hale getirdi. Daha önce turnuvada üç kez İtalyan takımları finalde karşılaşmışken, bu sefer başka bir ülkenin iki takımı şampiyonluk maçına çıkacak.

Türkiye, Şampiyonlar Ligi’nde 8. Kez Kupa Kazanacak

Türk takımları, Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde 8. kez şampiyonluğa ulaşma potansiyeline sahiptir. Kadın voleybolu son yıllarda yapılan yatırımların meyvesini almış olup 2011 yılından bu yana 8. Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmıştır.

İlk olarak 2011 sezonunda VakıfBank’ın kazandığı Şampiyonlar Ligi kupası daha sonra Türk takımları tarafından altı kez daha müzelerine götürülmüştür. Bu süre zarfında VakıfBank, 5 kez kupayı kazanarak en çok şampiyon olan Türk takımı olmuştur. Fenerbahçe ve Eczacıbaşı ise birer kez bu organizasyonda şampiyonluk yaşamışlardır.

VakıfBank, 2011, 2013, 2017, 2018 ve 2022’de, Fenerbahçe 2012’de, Eczacıbaşı ise 2015’te kupayı kaldırma sevincini yaşamıştır. Ayrıca Türk takımları 7 kez de final oynama başarısını göstermiştir.

Türkiye, 7 Kez Dünya Şampiyonu

Türk takımları, dünya genelinde 7 kez şampiyon olarak önemli bir başarı elde etmiştir.

1991 yılından bu yana Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından düzenlenen Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda Türk takımları, 3 farklı takımın katılımıyla 7 kez şampiyonluğa ulaşarak bu alanda en başarılı ülke olmuştur.

VakıfBank, 4 kezle en fazla şampiyon olan takım olurken, Eczacıbaşı 2 kez ve Fenerbahçe 1 kez dünya şampiyonluğunu elde etmiştir.

CEV Kupası ve CEV Challenge Kupası’ndaki Durum

Türkiye, Avrupa’da ikinci en büyük organizasyon olan Kadınlar CEV Kupası’nda 5 kez ve üçüncü en büyük organizasyon olan Kadınlar CEV Challenge Kupası’nda 4 kez şampiyonluk yaşamıştır.

Eczacıbaşı, 1999’da Kadınlar CEV Kupası’nda şampiyon olup sonrasında 2018 ve 2022’de de bu kupayı müzesine götürmüştür. VakıfBank Güneş Sigorta 2004’te, Fenerbahçe ise 2014’te bu kupayı kazanmıştır.

Kadınlar CEV Challenge Kupası’nda Bursa Büyükşehir Belediyespor 2015 ve 2017’de şampiyonluğa ulaşırken, VakıfBank Güneş Sigorta 2008’de ve Yeşilyurt ise 2021’de bu başarıyı göstermiştir.

En Başarılı Takım VakıfBank

Türkiye’nin uluslararası arenadaki en başarılı takımı VakıfBank’tır.

Söz konusu dört organizasyon dikkate alındığında, VakıfBank 11 kupayla en başarılı takım konumundadır. VakıfBank’ı 6 kupayla Eczacıbaşı, 3 kupayla Fenerbahçe, 2 kupayla Bursa Büyükşehir Belediyespor ve 1 kupayla Yeşilyurt takip etmektedir.

VakıfBank, Şampiyonlar Ligi’nde 5, Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda 4, Kadınlar CEV Kupası ve Challenge Kupası’nda ise birer kez şampiyonluk yaşamıştır.

Eczacıbaşı, FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda 2, Şampiyonlar Ligi’nde 1 ve CEV Kupası’nda 3 kez şampiyon olmuştur.

Fenerbahçe ise Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi, FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası ve Kadınlar CEV Kupası’nda birer kez şampiyonluk elde etmiştir.

Bursa Büyükşehir Belediyespor, CEV Challenge Kupası’nda 2 kez şampiyonluk yaşarken, Yeşilyurt ise aynı organizasyonda 1 kez şampiyon olmuştur.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0