ABD, Almanya’yı Mağlup Ederek VNL Sıralamasında Bir Kez Daha Zirveye Çıktı

HomeDünyaAvrupa Ligleri

ABD, Almanya’yı Mağlup Ederek VNL Sıralamasında Bir Kez Daha Zirveye Çıktı

Weitzel'in yedi bloğu bile Amerikalıları durdurmak için yeterli olmadı

Bartosz Kurek, 2023 VNL’de En İyi Versiyonunu Ortaya Çıkarıyor
Tayland Voleybolunda Muhteşem Yedili İle Yeni Bir Dönem Başlıyor
Vargas, Türkiye’yi VNL Şampiyonluğuna Bir Adım Daha Yaklaştırdı

Arlington’daki finaller için valizlerini hazırlayan her iki takımın da mücadele ettiği Suwon’daki karşılaşmada Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’yı mağlup ederek Voleybol Uluslar Ligi 2023 sıralamasında zirveye yükseldi. Almanya’nın mükemmel bloklarına rağmen Amerikalılar, 3-1’lik (25-22, 18-25, 25-22, 25-13) bir galibiyetle, şu ana kadar oynadıkları 11 maçın 10’unda galip gelerek Polonya’yı (9-2) geride bıraktı. Ön Eleme Turu’ndaki 12 maçını da tamamlayan Almanlar ise 7 galibiyet ve 5 mağlubiyetle ve 20 puanla altıncı sırada yer alıyor.

Almanya orta oyuncusu Camilla Weitzel, takımının 12 bloğunun yedisini yaparak toplamda 15 sayıyla takımının sayı liderliğini üstlendi. ABD, smaçör Alexandra Frantti ve pasör çaprazı Jordan Thompson maçtaki en yüksek sayı olan 17şer sayı üreterek rakiplerini geride bıraktı.

İlk sete Almanya erken 6-2’lik bir avantajla başladı ve Amerika Birleşik Devletleri 19-19’da yakalayana kadar önde kalmayı sürdürdü. Jordan Thompson liderliğindeki Amerikalılar hücumda rakiplerine üstünlük sağladı, setin kritik anlarında daha fazla odaklandı ve 25-22’lik bir galibiyet elde etti. İkinci sette her iki takım da hatalarını azaltırken, Almanya Lena Stigrot ve Hanna Orthmann’ın hücumları ve Camilla Weitzel’in bloklarıyla özellikle sayı üretme konusunda büyük bir ilerleme kaydetti ve sahada dominant bir şekilde oynadı. Lina Alsmeier, blok-aut vuruşuyla 25-18’lik set galibiyetini sağladı.

Amerikalılar, Micha Hancock’ın servis yaptığı 5-0’lık bir seriyle üçüncü sete hızlı bir giriş yaptı ve geri dönmedi. Almanlar iyi blok yapmaya devam ettiler, ancak rakiplerinin set boyunca 17 sayılık hücum yapmalarını engellemek için yeterince iyi değillerdi. Alexandra Frantti, altı hücum sayısıyla öne çıkan isimdi ve 25-22’lik set galibiyetini getirdi. Dördüncü set tamamen tek taraflıydı. Amerikalılar, 6-1’lik bir avantajla öne geçti ve Hancock’ın harika bloğuyla maçı 25-13’le tamamladılar.

Maçın ardından ABD libero ve kaptan Justine Wong-Orantes, “Almanya’nın savaşacağını biliyorduk. Harika bir savunmaları ve top kontrolü var, ancak baskıyı serviste uygulayarak blok ve savunmada gerçekten iyi olmamızı sağladılar” dedi. “İyi yaptığımız şey sabırlı olmaktı. Almanya’nın her hafta ve her maçta mücadele ettiğini biliyorduk. Sabırlı kalmak konusunda harika bir iş çıkardığımızı düşünüyorum.”

YORUMLAR

YORUMLAR: 0