Brezilya, Olimpiyat Elemelerinde Roberta’nın Hızına Yetişecek

HomeDünyaDünya Ligleri

Brezilya, Olimpiyat Elemelerinde Roberta’nın Hızına Yetişecek

Brezilya, voleybolun en büyük turnuvalarından biri olan Olimpiyat Elemeleri'nde, sakatlanan Macris'in yerine geçecek olan deneyimli oyuncu Roberta'ya güveniyor. İşte Roberta'nın yeni rolü ve Brezilya'nın hedefleri.

Brezilya 23. Güney Amerika Şampiyonası Zaferini Kutladı
Bárbara ve Carol, Edmonton Etabı’nda Altın Madalyayı Kazandı
Renato & Vitor Felipe, Ostrava Ana Tabloya Yükseldi

Brezilya kadın milli voleybol takımının 2015 yılından bu yana bir parçası olan Roberta Ratzke, Güney Amerika takımına en büyük katkılarını Tokyo – Japonya’da, önümüzdeki günlerde yapabilir.

Uzun süreli ilk altı oyuncusu Macris Carneiro, bel ağrısı nedeniyle kenara çekildiğinde, 33 yaşındaki Roberta, Brezilya’yı Paris 2024 Olimpiyat Elemeleri sırasında yönlendirmekle görevlendirilecek. Turnuva, Cumartesi günü başlayacak ve Paris 2024 Olimpiyatları için altı kadın milli takımına kapı açacak.

Tokyo Olimpiyatları’nda gümüş madalya sahibi olan Roberta, Brezilya’nın güçlü hücumunu en üst düzeye çıkarmaya çalışacak. Smaçör Gabriela ‘Gabi’ Guimarães ve orta oyuncular Thaisa Menezes ile Ana Carolina ‘Carol’ da Silva gibi isimlerle birlikte Güney Amerikalılara deneyim kazandıracak ve onların başka bir Olimpiyat baskısını aşmalarına yardımcı olacak.

Ancak takım, muhtemelen farklı bir hızda oynayacak, çünkü istikrarlı ve güvenilir Roberta, hızlı bir hücum yöneten ve daha yaratıcı ve saldırgan olan Macris’in yerini alacak.

Brezilya’da büyük bir rolün tadını çıkarmak, Roberta’nın kariyerinin hem kulüp hem de milli takım düzeylerindeki en iyi anı olarak kabul edilebilir.

33 yaşındaki oyun kurucu, 2023 sezonunda güçlü bir performans sergiliyor ve ŁKS Commerceron Łódź kulübüne Polonya Ligi’ni kazandırırken, Brezilya’yı Güney Amerika Şampiyonası’nda zaferle buluştururken her iki etkinlikten de En İyi Oyun Kurucu ödüllerini kazandı – Roberta ayrıca Brezilya kaptanı Gabi‘den Güney Amerika Şampiyonası MVP ödülünü aldı ve takımın 23. kıtasal zaferindeki önemini kabul etti.

“Kişisel bir ödül kazanmak her zaman güzel, pozitif duygular getirir.” dedi. “Bu bizim için iyi bir turnuva oldu ve takım olarak yeniden bağlandığımızı hissediyorum. Güney Amerika Şampiyonası artık geride kaldı ama iyi şeyleri Olimpiyat Elemeleri’nde kullanmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlar için Brezilya’nın Paris’e gitmesi için Tokyo’da güçlü bir rekabeti aşması gerekecek. Bu turnuvada Japonya, Türkiye, Belçika, Bulgaristan, Porto Riko, Arjantin ve Peru gibi güçlü rakiplerle karşılaşacak olan Tokyo Olimpiyat gümüş madalya sahipleri, turnuvaya Cumartesi günü yerel saatle 16:00’da (07:00 UTC) kıtasal rakipleri Arjantin’e karşı başlayacaklar.

“Çok fazla maç oynayacağız ve bu bir meydan okuma olacak. Turnuva çok hızlı ilerleyecek ve hazır olmamız gerekecek. Takımı büyüme eğrisinde görüyorum ve güvenim tam. Güney Amerika Şampiyonası’nda Arjantin’e karşı çok iyi oynadık ama onların Pan-Amerikan Kupası’nı kazandıktan sonra iyi bir formda olduklarını ve çok motive olacaklarını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Roberta’nın yanı sıra, Brezilya’nın baş antrenörü José ‘Zé Roberto’ Guimarães, Voleybol Olimpiyat Elemeleri için oyun kurucu pozisyonunda 29 yaşındaki Naiane Rios’u da alternatif olarak görecek.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0