Katar ve Çin, Dünya Şampiyonası Öncesi Dikkat Çekiyor

HomeDünyaDünya Ligleri

Katar ve Çin, Dünya Şampiyonası Öncesi Dikkat Çekiyor

Asya'nın en iyi plaj voleybolu takımları, Çin'deki Hangzhou 2022 Asya Oyunları'nda parlamadan önce Meksika'da düzenlenecek olan FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası için hazırlık yapma fırsatı buldular. İşte Asya Oyunları'nda zafer kazanan ve Dünya Şampiyonası'nda da mücadele edecek olan takımların hikayesi.

Vargas, Türkiye’yi VNL Şampiyonluğuna Bir Adım Daha Yaklaştırdı
VNL Yarı Finalleriyle Arlington’da Şampiyonluk Yolculuğu Sürüyor
Brezilya ve Çin, Türkiye ve İtalya VNL Yarı Finalleri İçin Mücadele Ediyor

Meksika’da düzenlenecek olan FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası başlangıcına sadece birkaç gün kala, Asya’nın önde gelen takımları Çin’deki Hangzhou 2022 Asya Oyunları’nda parlama fırsatı buldular. Katarlı Cherif Younousse & Ahmed Tijan erkeklerde zafer kazandı, Çinli Xue Chen & Xia Xinyi kadınlarda şampiyon ilan edildi ve Tlaxlala 2023’te yarışacak olan dört takımdan üçü de kalan dört madalyanın sahipleri oldular.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Cherif & Ahmed, şu anda FIVB Dünya Sıralaması’nda üçüncü sırada bulunuyor ve Ningbo’da oynadıkları altı maçta hiç set kaybetmeden Asya Oyunları 2018 şampiyonluğunu korumak için mücadele ettiler. Altın madalya maçında Katarlı oyuncular, ev sahibi takım olarak gümüş madalyayı kazanan Çinli Ha Likejiang & Wu Jiaxin’i 2-0 (22-20, 21-16) mağlup ettiler.

İlginç bir şekilde, iki takım 8 Ekim’de Meksika’da tekrar karşılaşacaklar, çünkü aynı G Grubu’nda yer alıyorlar ve Brezilya’dan Pedro Solberg & Gustavo Carvalhaes (Guto) ile Arjantin’den Andy Blanco & Luis Garcia da bu grupta bulunuyor.

Asya Oyunları erkeklerin bronz madalyası, Kazakistan’dan Dmitriy Yakovlev & Sergey Bogatu’ya gitti ve bu ikili, İranlı Abbas Pourasgari & Alireza Aghajanighasab’ı 2-0’lık (25-23, 30-28) zorlu bir maçta mağlup ederek madalyayı kazandılar.

Xue & Xia, Asya Oyunları’nda Altın Madalya ile Parladı

Kadınlar kategorisinde ise Xue Chen & Xia Xinyi, hiç set kaybetmeden daha uzun bir serüven yaşadılar. İkinci sırada yer alan dünya sıralamasındaki takım, altın madalya için Japonya’dan Miki Ishii ve Sayaka Mizoe’yu 2-0’lık (21-11, 21-13) net bir galibiyetle mağlup ederek Çin için altıncı Asya Oyunları zaferini elde etti. Bu aynı zamanda bu iki oyuncu için üçüncü Asya Oyunları altın madalyası oldu, ancak ilk kez birlikte kazandılar.

Xue ve Xia, Dünya Şampiyonası’nda ABD’den Terese Cannon & Megan Kraft, İspanya’dan Daniela Alvarez & Tania Moreno ve Meksika’dan Susana Torres & Ivanna Rivera ile birlikte I Grubu’nda yarışacaklar, Ishii & Mizoe ise F Grubu’nda Brezilya’dan Barbara Seixas & Carol Solberg, Almanya’dan Louisa Lippmann & Laura Ludwig ve Nijerya’dan Tochukwu Nnoruga & Francisca Ikhiede ile karşı karşıya gelecekler.

Bronz madalya maçında ise başka bir Çinli çift olan Dong Jie & Wang Fan, Taylandlı Worapeerachayakorn Kongphopsarutawadee & Taravadee Naraphornrapat ikilisini 2-0’lık (21-15, 21-19) net bir galibiyetle mağlup etti.

Bu iki takım da Dünya Şampiyonası’nda yarışacaklar. Dong & Wang, K Grubu’nda Almanya’dan Cinja Tillmann & Svenja Muller, Brezilya’dan Taina Bigi & Victoria Lopes ve ABD’den Alexandra Klineman & Hailey Harward ile yarışacakken Taylandlı ikili, L Grubu’nda İsviçre’den Joana Mader & Anouk Verge-Depre, Meksika’dan Atenas Gutierrez & Abril Flores ve Mozambik’ten Vanessa Muianga & Ana Sinaportar ile karşılaşacak.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0