Dünyanın En Başarılı 10 Kadın Takımı Ostrava’da Yarışacak

HomeDünya

Dünyanın En Başarılı 10 Kadın Takımı Ostrava’da Yarışacak

Yıldızlar, sezonun dördüncü Elite16 "Beach Pro Tour" etkinliğinde parlamak için sıralanıyor

Cheng ve Hughes, Gstaad Yarı Finallerinde İlk Kez Sahne Alacak
Brezilya ve ABD, Edmonton Challenge’da Plaj Voleybolu Liderleri
Doha Elite16 Heyecanı Başlıyor

Kadın FIVB Plaj Voleybolu Dünya Sıralaması’nda ilk 10 takımın hepsi, önümüzdeki hafta (31 Mayıs – 4 Haziran) Ostrava’da düzenlenecek olan Beach Pro Tour etkinliğinde yarışmak üzere sıralandı. Giriş listesi o kadar etkileyici ki, bu 10 takımdan üçü elemelerden başlamak zorunda kalacak.

Dünya Sıralaması liderleri ve mevcut dünya şampiyonları Brezilya’dan Eduarda Santos Lisboa (Duda) ve Ana Patricia Ramos, Ostrava ana tablosunda en üst sıradaki takım olarak yer alacak. Duda ve Ana Patricia, dokuzuncu Beach Pro Tour podyumları için kampanyalarına A Grubu lideri olarak başlayacaklar. Şu ana kadar dört kez podyuma çıkan ve her seferinde altın madalya kazanan, dünyada altıncı sırada yer alan Amerikalı Taryn Kloth ve Kristen Nuss, ve dünya yedincisi olan Letonyalı Anastasija Samoilova ve Tina Graudina ile birlikte olacaklar.

Ostrava – Beach Pro Tour

Ostrava’da ikinci sırada yer alacak olan Hollandalı yıldızlar Katja Stam ve Raisa Schoon ise B Grubu’nu başlatacaklar. Stam ve Schoon, geçen yıl Rosarito’da düzenlenen ilk Elite16 etkinliğinde birinci sırada yer aldı ve şu ana kadar Tur’da toplam altı madalya kazandı. Çekya’da başlangıçlarını Almanya’nın bir numaralı çifti ve Dünya Şampiyonası bronz madalyalıları Cinja Tillmann ve Svenja Muller’e karşı yapacaklar. İsviçre’nin Tokyo 2020 Olimpiyatları bronz madalyalıları Joana Mader ve Anouk Verge-Depre de bu grupta yer alacak ve geçen yıl hem Ostrava Elite16 hem de Dünya Şampiyonası‘nda dördüncü olarak tamamladıktan sonra ilk Beach Pro Tour podyumlarını hedefleyecekler.

C Grubu ise dünyanın ikinci sırasında yer alan ve Tokyo 2020 Olimpiyatları gümüş madalyalıları Taliqua Clancy ve Mariafe Artacho Del Solar tarafından yönetilecek. Avustralyalılar, bu yılki üç Elite16 turnuvasının hepsinde madalya kazandılar ve Tur’daki sekizinci podyumlarına odaklanacaklar. Ancak gruptan geçmek bile, Sara Hughes ve Kelly Cheng gibi iki üst düzey Amerikan takımıyla ciddi bir zorluk gibi görünüyor. Cheng, geçen sezona geç katılan takım arkadaşı Hughes ile birlikte Beach Pro Tour’da dört altın madalya kazandı ve dünyada 10. sıraya yükseldi. Cheng’in önceki partneri Betsi Flint ve Julia Scoles ikilisi ise Beach Pro Tour‘a başarılı bir başlangıç yaparak Torquay Elite16’da gümüş madalya kazandı ve ardından NORCECA kıtasal şampiyonları olarak zafer kazandı.

Ostrava – Beach Pro Tour

2016 Rio Olimpiyatları gümüş madalyalı Brezilyalı yıldız Agatha Bednarczuk, önceki partneri Duda ile birlikte 2021’in sonunda Dünya Sıralaması’nda birinci sırada yer alırken doğum iznine ayrılmıştı. Agatha, yeni takım arkadaşı Rebecca Cavalcanti ile birlikte Beach Pro Tour’a hazır bir şekilde geri döndü. Rebecca, geçen yıl Talita Antunes ile birlikte finale çıktığı Ostrava’dan gümüş madalyalı olarak dönüyor. Agatha ve Rebecca, D Grubu’nu liderlemek üzere dördüncü sıradalar ve beşinci sırada yer alan Nina Brunner ve Tanja Huberli çifti ile birlikte olacaklar. Brunner ve Huberli, Ostrava 2022’de bronz madalya kazandı ve şu ana kadar Beach Pro Tour’da dört madalya kazandı. Dubai Challenge’da altın, Agadir Challenge’da ise gümüş madalya elde eden en yüksek sıralı Çek çifti Barbora Hermannova ve Marie-Sara Stochlova da D Grubu’ndan başlayacak.

Dört ana tablo grubundaki dört boşluğu doldurma yarışı da aynı şekilde çetin geçecek. Çarşamba günkü eleme turu, dünya üçüncüleri Barbara Seixas ve Carol Solberg (Brezilya), sekizinci sıradaki Terese Cannon ve Sarah Sponcil (Amerika Birleşik Devletleri), dokuzuncu sıradaki Marta Menegatti ve Valentina Gottardi (İtalya) veya son zamanlarda ortak olan Kanadalı yıldızlar Melissa Humana-Paredes ve Brandie Wilkerson gibi üst düzey takımlarla dolu olacak.

Ostrava‘daki Lower Vitkovice endüstri mirası alanındaki ikonik demir işleri arasında yarışacak 28 kadın çift, toplam 16 farklı ülkeden geliyor ve 150.000 Amerikan Doları (kişi başına) değerindeki ödül parasının ve Paris 2024’ün değerli Olimpiyat elemesi puanlarının paylaşımı için yarışacaklar.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0