Japonya, VNL Tablosunun Zirvesine Çıktı

HomeDünyaDünya Ligleri

Japonya, VNL Tablosunun Zirvesine Çıktı

Dolu tribünlerin ilham verdiği Hinotori Nippon, Bulgaristan'ı mağlup etti.

Hebar Pazardzhik, İstatistik Antrenörü Aykut Aydın ile Devam Ediyor
U19 Kız Milli Takımımız Balkan Şampiyonası’nda Finalde
Filenin Sultanları, Paris 2024 Olimpiyat Elemeleri’nde 2’de 2 Yaptı

Japonya, evindeki üçüncü galibiyetiyle VNL tablosunun zirvesine çıktı. Dolu tribünlerin ilham verdiği Hinotori Nippon, Bulgaristan’ı mağlup etti.

Japonya, cumartesi günü Nagoya’da oynanan ikinci grup maçında Bulgaristan’ı 3-0’lık (25-20, 25-17, 25-19) net skorla mağlup ederek Voleybol Milletler Ligi 2023’ün mevcut sıralamasında dokuz puanla üç maçta üç galibiyetle zirveye çıktı.

Avrupa takımı için ise kaptanları Miroslava Paskova-Kaneva’nın Japonya’daki ilk maçlarında sakatlanmasının ardından ikinci mağlubiyet ve 1-2 galibiyet-mağlubiyet oranıyla onuncu sıradalar ve dört puanları bulunuyor.

Bulgaristan, üç’e karşı dört asla Japonya’ya karşı üstünlük sağlarken, blok puanları eşitlikte kaldı ve her iki taraf da altışar puan elde etti. Ancak ev sahibi ekip, hücumda 45’e karşı 32 ve hata yapmada 14’e karşı 21’lik bir üstünlük sağladı.

Sahada üç oyuncu çift haneli sayılara ulaşırken, hepsi de Japonya’dan geldi: Arisa Inoue 14 puan, kaptan Sarina Koga 13 puan ve Kotona Hayashi 11 puanla katkı yaptı.

Japonya, başlangıçta hafif bir üstünlük sağlarken, Bulgaristan 16-16’ya kadar direndi, ancak ev sahibi ekip ardı ardına dört sayı alarak öne geçti ve Koga’nın arka sahadan yaptığı iyi bir vuruşla seti 25-20’lik skorla aldı.

Hayashi’nin hücum performansını artırmasıyla birlikte, Japonya ikinci set boyunca daha da baskın bir oyun sergiledi ve büyük bir fark açtı. Son ralide Koga ve smaçör Nanami Seki’nin iki muhteşem kurtarışının ardından orta oyuncu Ayaka Araki’nin yaptığı devasa blok seti 25-17 ile kapattı.

Bulgaristan geri dönmeye çalıştı ve üçüncü sette 3-0’lık bir seriyle başladı, ancak Asyalılar hemen yanıt verdi ve yine Avrupa rakipleri için çok güçlü olduklarını kanıtladılar ve 25-19’lik skorla kazandılar. İnoue’nun güçlü bir blok dışı smaç vuruşuyla şekillenen bu set, Japonya‘nın galibiyetini tamamladı.

“Sonunda bu kalabalığın önünde rahat bir şekilde oynayabildim. Ancak hala hatalar yapıyorum, bunları azaltmam gerektiğinden emin olmalıyım. Takım olarak her geçen gün daha da iyiye gidiyoruz ve sahada elimizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanıyoruz. Bugün burada bu kadar çok insanın olması benim için çok değerli. Herkes burada bana çok fazla enerji veriyor ve hepsine ‘teşekkür ederim’ demek istiyorum.”

Inoue – Maç sonu röportaj

Pazar günü Nagoya’daki son yarışma gününde, Bulgaristan yerel saatle 15:40’ta (06:40 UTC) Almanya ile karşılaşacak, ardından Japonya 19:10’da (10:10) Çin’e karşı klasik bir Asya mücadelesine girecek.

Cumartesi günkü ilk maçta Brezilya, Dominik Cumhuriyeti’ni dört setlik bir galibiyetle geçmeyi başardı. Daha sonra Çin, Hollanda’yı 3-1’lik (27-25, 23-25, 25-22, 25-20) skorla mağlup ederek turnuvanın başından beri üç galibiyete ulaşarak sekiz puana yükseldi ve puanla lider Japonya ve ikinci sıradaki Polonya’nın altında yer aldı.

Li Yingying, maçtaki en yüksek 27 puanı, bunlardan dördünü serbest vuruş ve üçünü blokla elde ederek attı. Hollanda’dan Nova Marring de dört kez serbest vuruş yaparak takımını toplamda 21 puanla liderlik etti. Hollanda için bu dört maçta dördüncü mağlubiyet ve Nagoya’dan galibiyetsiz ayrılıyorlar.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0