Süper Final Yolunda: Trentino Son Dört Sezonda Üçüncü Kez Finalde

HomeDünyaAvrupa Ligleri

Süper Final Yolunda: Trentino Son Dört Sezonda Üçüncü Kez Finalde

Trentino, Jastrzębski Węgiel ile CEV Şampiyonlar Ligi Erkekler Süper Finalinde Karşı Karşıya! İtalyan devi Trentino Itas, CEV Şampiyonlar Ligi Erkekler'de yedinci kez finalde yer alıyor. 5 Mayıs'ta Antalya'da Jastrzębski Węgiel ile karşılaşacaklar. Bu heyecan verici maçta kim galip gelecek?

Ziraat Bankkart, Şampiyonlar Ligi’ne Veda Etti
Varna’da Mini EuroVolley – Voleybol Okulu Etkinliğine Yoğun İlgi!
EuroVolley 2023’te Polonya ve İtalya Altın İçin Karşı Karşıya!

Son yıllarda istikrar Trentino Itas için en önemli unsur oldu. İtalyan devi, CEV Şampiyonlar Ligi Erkekler’de son 14 sezonda yedinci kez final maçında. Şimdiye kadar üç şampiyonluk ve üç final kaybı yaşayan bir takım için bu inanılmaz bir başarı.

Geçtiğimiz dört sezonda Trentino, Süper Finale iki kez çıktı ve her ikisinde de Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle’ye kaybetti (2021’de 1-3 ve 2022’de 0-3). Ancak İtalyan ekibi, Polonya’nın Avrupa’nın en önemli voleybol turnuvası şampiyonluğunu kazanma serisini durdurmak için şansa sahip. Trentino, 5 Mayıs’ta Antalya’da Jastrzębski Węgiel ile karşı karşıya gelecek.

Trentino için bu sezonun adı da istikrar oldu. İtalyan ekibi sadece iki maç kaybetti. Bunlardan biri Lube Cucine Civitanova’yı geçerek Süper Finali garantiledikten sonra geldi. Diğer yenilgi ise 4. turdaki son maçta yaşandı.

Bu yenilgiye kadar Trentino, ilk iki maçta ACH Volley Ljubljana ve Tours VB’ye iki set vererek beş maçlık bir galibiyet serisi yakaladı. Ancak 3-1’lik galibiyetleri büyük bir aksilik olmadan geldi.

Ardından Asseco Resovia Rzeszów, Ljubljana ve Tours’a karşı üç mükemmel maç daha izledik. Trentino sezonu sonuna hazırlık yaparken, sonunda kendi sahasında Polonya ekibine karşı ilk yenilgisini (2-3) aldı. Ancak bu yenilgi, havuzdaki birinciliklerini ve çeyrek final şanslarını garantiledikten sonra geldi.

Trentino, üst üste üçüncü sezonda çeyrek finalde Alman ekibi Berlin Recycling Volleys ile karşılaştı ve üst üste üçüncü sezonda İtalyan devi sorun yaşamadı, her iki maçı da 3-0 ile kazandı.

İlk maçta Trentino net bir şekilde hakimiyet kurdu ve üç seti de net bir şekilde kazandı (25-18, 25-17, 25-17). Berlin ise ikinci maçta Trentino’nun rotasyon yaptığı sırada zararı sınırladı. Bu maçta Trentino’da sadece Kamil Rychlicki 3-0’lık galibiyette en az 10 sayı atabildi (25-19, 25-20, 25-22).

Trentino’nun bu sezonki CEV Şampiyonlar Ligi Erkekler’de Süper Finale giden yolculuğundaki en zorlu mücadele yarı finalde oldu. Burada İtalyan devi Cucine Lube Civitanova ile karşılaştı. İki İtalyan devi arasındaki mücadeleler iki heyecan verici maç sundu.

Rychlicki ve Alessandro Michieletto ikilisi, ilk maçta takım sayılarının neredeyse %50’sini üreterek harika bir performans sergiledi. Trentino’nun 3-1’lik galibiyetinde smaçörler 42 sayı attı. Trentino sadece ikinci seti 16-25 kaybetti. Ardından kendi taraftarları önünde üçüncü ve dördüncü seti 25-18 ve 25-23 kazanarak harika bir dönüş yaptı.

Bu nedenle Trentino, ikinci maçta sadece iki set kazanmaya ihtiyaç duyuyordu, ancak ilk seti Lube 26-24 alarak baskı mevcut Süper Finalistlerin üzerine binmeye başladı. Sonraki iki sette Michieletto ve Daniele Lavia’nın toplam 26 sayıyla etkili olduğu maçta Trentino, her iki sette de hiçbir zaman liderliği bırakmadı ve 2-3’lük yenilgisine rağmen net bir şekilde 25-20 ve 25-22 kazanarak Süper Finale yükseldi.

Şimdi Trentino, Jastrzębski Węgiel ile karşı karşıya gelecek. Avrupa’nın en önemli voleybol turnuvasında dört şampiyonluk kazanan diğer İtalyan takımları olan Modena ve Treviso’yu yakalamayı hedefliyorlar.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0