VNL 2024’te ABD Yeniden Zaferi Hedefliyor

HomeDünyaDünya Ligleri

VNL 2024’te ABD Yeniden Zaferi Hedefliyor

Voleybol Uluslar Ligi'nin ilk üç turnuvasında şampiyonluğa ulaşan ABD, iki yıl aradan sonra podyuma geri dönmeyi hedefliyor.

U19 Dünya Şampiyonası’nda Türkiye, Namağlup Finalde!
Mert Matic: ABD Karşısında Hedefimiz Galip Gelmek
2023 FIVB Voleybol Milletler Ligi’ndeki Maç Programımız

Voleybol Uluslar Ligi’nin ilk üç turnuvasında şampiyonluğa ulaşan ABD, iki yıl aradan sonra podyuma geri dönmeyi hedefliyor.

Her ne kadar asıl hedefleri bu yıl Paris Oyunları’nda Tokyo 2021’de kazandıkları Olimpiyat şampiyonluğunu korumak olsa da, VNL’de güçlü bir performans sergilemek ABD için önemli bir hedef.

Geçmiş Performans

ABD, Voleybol Uluslar Ligi’nin ilk üç yılında mutlak bir hakimiyet kurdu. 2018, 2019 ve 2021’de şampiyonluğa ulaşmanın yanı sıra bu üç sezonda toplam 55 maçta 49 galibiyetle üstünlüklerini kanıtladılar. Son iki sezonda ise aynı başarıyı yakalayamayan Olimpiyat şampiyonu ekip, 2022’de beşinci, 2023’te ise dördüncü sırada yer aldı.

Kadro

Tokyo’da üç yıl önce altın madalya kazanan oyuncuların çoğu takımda kalmaya devam ediyor ve ABD’ye tecrübeli ve yetenekli bir kadro sağlıyor. Bu isimlerden ikisi, yıldız smaçör Jordan Larson (iki yıl aradan sonra 2023’te takıma geri döndü) ve sakatlıktan dönmesi beklenen pasör Jordyn Poulter. Onlara Tokyo Olimpiyat şampiyonu takım arkadaşları Micha Hancock, Annie Drews, Jordan Thompson, Kelsey Cook, Haleigh Washington, Chiaka Ogbogu ve Justine Wong-Orantes eşlik edecek. Son birkaç yılda ise smaçör Alexandra Frantti, Avery Skinner ve orta oyuncu Dana Rettke gibi yetenekli oyuncular takıma katılarak kadroyu güçlendirdi.

Dikkat Edilecek Oyuncu

Tokyo’dan sonra daha önemli rollere sahip olan oyunculardan biri olan Kathrynn Plummer, ABD’nin smaçör pozisyonunda tercih ettiği isimlerden biri. Ancak diğer oyuncuların sahip olmadığı özelliklere sahip. 2.01 metre boyu ve olağanüstü hücum gücüyle rakipleri zor durumda bırakıyor. 25 yaşındaki Plummer, İtalya Ligi ve Şampiyonlar Ligi şampiyonu Prosecco Doc Imoco Conegliano’daki muhteşem kulüp sezonundan geliyor ve ABD için önemli bir oyuncu olmaya hazır görünüyor.

Koç

Voleybolcu, plaj voleybolcusu ve voleybol başantrenörü olarak Olimpiyat altın madalyası kazanmış tek kişi olan Karch Kiraly, ABD Milli Takımı’nın başında 12. sezonuna giriyor. Bu süre zarfında takımı bugüne kadarki en büyük zaferlerine, üç yıl önce Tokyo’da ve 2014 FIVB Dünya Şampiyonası’nda altın madalyalara, 2016 Rio’da Olimpiyat bronz madalyasına, üç VNL şampiyonluğuna ve FIVB Dünya Kupası ile FIVB Grand Şampiyonlar Kupası’nda madalyalara taşıdı.

Maç Programı

ABD, VNL yolculuğuna 15 Mayıs’ta Rio de Janeiro’ya giderek Tayland ile açılış maçını oynayacak. İlk hafta ayrıca VNL ikincisi Çin, ev sahibi Brezilya ve kıta rakipleri Dominik Cumhuriyeti ile karşılaşacak. İkinci hafta kendi sahasında taraftarlarının önünde mücadele edecek ABD, Arlington’da Kanada, Bulgaristan, Polonya ve son şampiyon Türkiye’yi ağırlayacak. Ön Eleme Aşaması, Olimpiyat şampiyonlarının VNL’de ilk kez mücadele edecek Fransa, Hollanda, İtalya ve ev sahibi Japonya ile karşılaşacağı Fukuoka’da sona erecek.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0