Japonya, VNL’de Geçen Yılki Başarısını Devam Ettirme Peşinde!

HomeDünyaDünya Ligleri

Japonya, VNL’de Geçen Yılki Başarısını Devam Ettirme Peşinde!

Geçen yıl Voleybol Uluslar Ligi'nde bronz madalya kazanan Japonya, 2024'te daha fazlasını hedefliyor. Paris Olimpiyatları'na katılım hakkı kazanan Japonya, güçlü bir sonuçla sporda elit seviyeye dönüşlerini kanıtlamaya hazır.

Vilnius ve Balıkesir’de Finaller İçin Dört Mücadele
İspanya, Madrid’de Çifte Zafere Ulaştı
VNL 2024’te ABD Yeniden Zaferi Hedefliyor

Uzun yıllar sonra ilk kez büyük bir turnuvada madalya kazanan Japonya, daha fazlası için geliyor.

Geçen yıl Voleybol Uluslar Ligi’nde (VNL) bronz madalya kazanarak hasret gideren Japonya, 2024’de daha fazlasını hedefliyor.

Zaten Paris Olimpiyatları’na katılım hakkı kazanan Japonya, VNL 2024’te başka bir güçlü sonuçla sporda elit seviyeye dönüşünü teyit ederek bir adım daha atlama imkanına sahip olacak.

Geçen yılki üçüncülük, Japonya’nın VNL’deki en iyi derecesi ve 2009 FIVB Grand Şampiyonlar Kupası’nda bronz madalya kazandıklarından bu yana uluslararası alanda en önemli başarısıydı. Turnuvadaki önceki en iyi dereceleri ise 2022’de elde ettikleri beşincilikti. 2018’de 12., 2019’da 10. ve 2021’de 11. sırada yer alan Japonya, uluslararası sahnede yükselişini gösteriyor.

Japonya şu anda uzun zamandır sahip olmadığı en yetenekli oyuncu grubuna sahip ve bu oyuncuların ülkeyi 1970’lerdeki konumuna geri taşıyacağına güveniyor. Kaptan Yuki Ishikawa, şu anda uluslararası voleybolun en büyük yıldızlarından biri, takımın kalbi ve ruhu. Mint Volley Monza ile İtalya’da harika bir sezon geçiren Ran Takahashi ile iyi bir uyum yakaladı. Smaçör Yuji Nishida, Masahiro Sekita yönetimindeki hücumda önemli bir silah daha. Tecrübeli Taishi Onodera ve Akihiro Takahashi orta oyuncu pozisyonunda görev alırken, libero pozisyonunda ise en sık tercih edilen isim Tomohiro Yamamoto.

Dikkat Edilecek Oyuncu

Kento Miyaura, son iki yılda sakatlıklarla uğraşan Nishida’nın yerine geçmek zorunda kaldı ve takıma ihtiyaç duyduğu performansı sergiledi. Patlayıcı bir solak olan Miyaura, hücumda çok güçlü ve etkili servisleriyle servis çizgisinden de son derece tehlikeli. 25 yaşındaki Miayura, 2023’te Arjantin’e karşı 28 sayı, Brezilya’ya karşı VNL’de 24 sayı ve Olimpiyat Elemeleri’nde ABD’ye karşı 27 sayı kaydederek güçlü rakiplere karşı dikkat çekici performanslar sergiledi.

Teknik Direktör

Fransız Phillip Blain, 2022’de Yuichi Nakagaichi’nin yardımcısı olarak beş yıl çalıştıktan sonra Japonya’nın baş antrenörlüğüne getirildi. Onun rehberliğinde Asyalılar, VNL 2023’te bronz madalya kazandı ve geçen yıl Asya Şampiyonası’nı da kazandı. Blain, Japonya ile çalışmadan önce Polonya’ya 2014 Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazandırmış, Fransa’yı ise 2006 FIVB Dünya Ligi ve 2003 ve 2009 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalyaya taşımıştı.

Japonya, VNL 2024’ün ilk haftasında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentine gidecek ve 21 Mayıs’ta Arjantin ile ilk maçına çıkacak. Şehirdeki diğer üç maçları ise Sırbistan, Küba ve son dünya şampiyonu İtalya ile olacak. Japonya, VNL şampiyonu Polonya, Slovenya ve kıta rakipleri İran ve Almanya ile mücadele edeceği ikinci hafta için Fukuoka’ya dönecek. Manila, Filipinler’de yapılacak Ön Eleme maçlarını ise Kanada, Hollanda, olimpiyat şampiyonu Fransa ve ABD karşısında oynayacağı maçlarla tamamlayacak.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0