Alix, Paris 2024 Oyunlarında Yer Alma Mücadelesine Hazır

HomePlaj, Kar ve Masa VoleyboluPlaj Voleybolu

Alix, Paris 2024 Oyunlarında Yer Alma Mücadelesine Hazır

Olimpiyat şampiyonu Alix Klineman, kumsala geri dönmeye hazırlanıyor ve zaman kaybetmek istemediğini biliyor. Alix, Paris 2024 Olimpiyatları için yer kazanma mücadelesi verirken karşısına çıkacak pek çok zorluğun farkında.

Nebraska, Çarşamba Günü Rekor Katılımı Kırmaya Hazırlanıyor
2023 FIVB Voleybol Milletler Ligi’ndeki Maç Programımız
Türkiye, Arlington’da Beşinci VNL Yarı Finaline Çıkmak İçin Büyük Bir Başarı Elde Etti

Alix Klineman, herhangi bir zorluktan kaçan biri asla olmadı. Aksi takdirde 27 yaşında başarılı bir voleybol kariyerini geride bırakmayacak ve Olimpiyat şampiyonu olma hayalini gerçekleştirmek için kuma taşınmayacaktı. Bu hayalini plaj deneyimine sadece dört yıl sonra ulaşmıştı.

Son resmi maçını oynamak için kuma ayak bastığı tarihten neredeyse iki yıl sonra, Amerikalı yıldız uluslararası arenaya geri dönmeye hazırlanıyor ve olması gerektiği gibi, başka bir Olimpiyat yolunda birçok zorluğun üstesinden gelmeye hazır.

Alix Klineman ve eski partneri April Ross, Tokyo Olimpiyatları’ndaki zaferlerinin ardından 2021’de sadece bir uluslararası turnuvada yer aldılar, yaşamları önemli ölçüde değişmeden önce. 41 yaşındaki April, 2022’de iki Beach Pro Tour etkinliğine katıldı, ancak o zamandan beri koçluğa kaydı ve gelecek ay anne olacak. 33 yaşındaki Alix, Tokyo’dan sonra yaralanmış bir omuzu iyileştirmek için bir süre mola verdi ve daha sonra ailesini kurmaya karar verdi ve geçen Haziran’da ilk oğlu Theo’yu doğurdu.

Spora geri dönmek her zaman aklındaydı, ancak Theo’nun doğumuna hazırlanmak için antrenmanı duraklatmak kesin bir şey değildi. 2023 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nın, 6-15 Ekim tarihleri ​​arasında Meksika’da oynanacak olması, hızlı bir dönüş için büyük bir motivasyondu, ancak aynı zamanda bazı sorular ve belirsizlikler de vardı, ancak bunlar hızla gözlerindeki bir ışıltı ve başka bir zorluğun üstesinden gelme isteğiyle değiştirildi.

“Aklımda belki Dünya Şampiyonası’na geri dönmeyi deneyeceğimi düşündüm, ancak önce nasıl hissettiğimi görmek istedim. Doğum sonrası bir ay veya civarında, tekrar sahaya çıkma isteğim olduğunu hissetmeye başladım ve o noktada voleybola geri dönüş yolunun nasıl olacağını araştırmaya başladım. Ayrıca büyük bir zorluğu da severim, benim için ne kadar büyük olursa o kadar iyidir, bu yüzden her şeyin zorluğu da yapmak istememi sağlayan şeylerden biri oldu.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyat Şampiyonu Alix Klineman, Kumsala Geri Dönmeye Hazırlanıyor

Olimpiyat şampiyonu, anne olduktan altı hafta sonra egzersiz yapmaya geri döndi ve bir hafta sonra tekrar sahaya döndü, topa dokundu. Bu adımı geçtikten sonra bir sonraki adım bir partneri güvence altına almaktı.

April dışında Alix, 2022’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden (USC) mezun olan ve son iki sezonda hem Beach Pro Tour hem de Amerikan AVP’de bazı sağlam sonuçlar elde eden 25 yaşındaki Hailey Harward’a döndü.

“Geçen yaz Hailey ile antrenman yapma fırsatım oldu. Önemsiz bir antrenmandı, ama atletizmi, tutumu ve saha üzerindeki varlığıyla beni gerçekten etkilediğimi hatırlıyorum. Hamileliğim sırasında antrenmana devam etmeye devam ettim ve geri döndüğümde kiminle oynamayı denemeye karar vermek için düşünürken, aklımda her zaman vardı. Sadece şu anda gerçekten yetenekli değil, aynı zamanda büyümeye devam edeceğine inandığım biriyle ortak olmak heyecan verici.”

Alix Klineman

Kuma geri dönmek ve bir partner güvence altına almak, Alix’in geri dönüşünü yapmasına olanak sağladı, ancak Harward ve onun için yeterli giriş puanları yoktu. Organizatörler tarafından verilen üç wildcard’dan birini alarak Amerikalılar, Almanya’nın Svenja Müller / Cinja Tillmann, Brezilya’nın Tainá Bigi / Victoria Lopes ve Çin’in Jie Dong / Fan Wang ile aynı K Grubu’nda yer alma hakkı kazandı.

Meksika’da dünyanın en iyi takımlarıyla yarışma olanağı, Alix’in geri dönüşü için büyük bir motivasyon olmanın yanı sıra, geri dönüşü için belirlediği ana hedefi takip etmek için de önemli bir adımdır – Paris 2024 Olimpiyatları‘na katılma.

“Gerçekten geri dönmeyi düşündüğümde, bir koşuda bir şansımın olmasını istiyorsam, Dünya Şampiyonası’nda oynamam gerektiğini biliyordum. Hala zirve oyun formunda olmadığımı bilerek bu kadar büyük bir turnuvaya girmek biraz ürkütücü. Bir ay önce, gerçekten hazır olamayacağımdan ciddi endişeliydim ve Hailey’i mahcup etmemem ve vücudumun yeterince hızlı ilerlemeyeceği korkusu vardı. Ancak son birkaç ayda çok fazla ilerleme kaydettim ve sahada daha iyi hissetmeye devam edeceğimi umuyorum. Yarışmaya geri dönmek için heyecanlıyım ve Dünya Şampiyonası’nda yarışma fırsatı bulma onuru ve minnettarlığını yaşıyorum. Ne kadar kısa bir süre içinde ne başarabileceğimizi görmek için eğlenceli bir sınav olacak.” 2019 Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan Alix, açıkladı.

Alix ve Harward, takım debutlarını Dünya Şampiyonası’ndan bir hafta önce, 27 Eylül – 1 Ekim tarihleri ​​arasında Paris Elite16‘da yapacaklarını ve Olimpiyatlar için bu kadar geç katılmaları nedeniyle zaman kaybetmediklerini biliyorlar.

FIVB Olimpiyat Sıralaması’nın ilk 17’sinde bir yer kazanmanın yanı sıra, 2024 Haziran’ında elemelerin sona erdiği tarihte listenin en iyi iki sıralı Amerikan takımından biri olmaları gerekiyor. Bu, bildiği gibi, Taryn Kloth / Kristen Nuss ve Kelly Cheng / Sara Hughes gibi vatandaşlarının şu anda üçüncü ve dördüncü sıralarda olduğu ve sırasıyla 6.980 ve 6.680 puanla sıralandığı zor bir görev olacak.

“Elbette, bu zamana kadar gerçekten başarılı bir elemenin ardından iki Amerikan takımı var. Elemenin bu kadar geç bir döneminde tekrar spora dönmek ve bu takımları geçmeye çalışmak büyük bir zorluk yaratıyor. Hâlâ denemeye değip değmediğini düşündüm ve hâlâ beni denemeden yazmaktan ziyade denemeyi tercih ederim. Denemezseniz, sonuçları asla bilemezsiniz.” diye analiz etti.

Alix Klineman’ın Zorlu Mücadelesi

Alix’in geri dönüşünde yüzleşmesi gereken son bir zorluk daha var (ve Paris’ten sonra oynamaya devam ederse birkaç yıl boyunca olacak), ancak onu en mutlu bir şekilde üstlenmek. Küçük Theo’ya bakmak, kumda hayallerini sürdürürken kolay olmadı, ancak adım adım, Amerikalı ilerliyor.

“Bir anne ve bir sporcu olmak, beklediğimden çok daha yoğun bir zorluk. Sadece pratik yapabilmek, ağırlık kaldırabilmek veya fizik tedaviye katılabilmek için gereken plan ve organizasyon miktarını hiçbir zaman fark etmediğimi düşünmüyorum. Evden çıkmak ve kendime zaman ayırmak gerçekten güzel olabilirken, aynı zamanda bazen oğlumu bırakmak için anksiyete ve suçluluk hissediyorum. Gerçekten zorlayan bir diğer yönü ise eğitim alırken ne kadar yorgun ve tükenmiş hissettiğim. Bu, gerçekten bir öğrenme deneyimi oldu ve yolda bazı şeyleri çözmüş gibi hissediyorum, ancak günün sonunda, bir anne olmak 24 saatlik bir iştir ve tatil günleri yoktur.” diye yorumladı.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0