İtalya, ABD ve Polonya Paris Yolu’nda Hayatta Kalıyor

HomeDünyaAvrupa Ligleri

İtalya, ABD ve Polonya Paris Yolu’nda Hayatta Kalıyor

Voleybol Olimpiyat Elemeleri'nin C Grubu'nda son gün, İtalya, ABD ve ev sahibi Polonya'nın Paris 2024 Oyunları için iki bilet için yarıştığı heyecanlı bir finale tanıklık edecek.

Nebraska, Çarşamba Günü Rekor Katılımı Kırmaya Hazırlanıyor
VakıfBank, Güçlü Smaçör Ali Frantti’yi Kadrosuna Kattı
Allie Holland, Penn State Başarısında Kendinden Emin

Łódź’deki Voleybol Olimpiyat Elemeleri’nin C Grubu’nda son gün, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve ev sahibi Polonya, Cumartesi gününün programının sona ermesinin ardından Paris 2024 Oyunları için iki bilet yarışında hayatta kalanlar olarak belirlenecek.

Karar Pazar günü verilecek, Amerika Birleşik Devletleri, artık yarışta olmayan Almanya’ya karşı yerel saatle 17:30’da (UTC 15:30) ve Polonya, İtalya ile yerel saatle 20:30’da (UTC 18:30) karşı karşıya gelecek.

Üç takım da şu ana kadar 15 puan toplayarak beş galibiyet ve bir mağlubiyet ile tamamen aynı kampanyaya sahiptir – denklem düzeltmelerini düşünerek İtalya birinci, ABD ikinci ve Polonya üçüncüdür. Amerikalılar, elemelere katılmak için Almanya karşısında bir galibiyet elde etmeleri gerekiyor, Polonya ve İtalya arasındaki düelloyu kazananlar ise turnuvadaki ilk iki takımdan biri olacaklar – ayrıca iki Avrupa milli takımının bu yerleri güvence altına aldığı bir senaryo da bulunuyor.

İtalya, turnuvadaki performanslarının belki de en iyisi olan ve aynı zamanda İtalyanların etkinlikte tek sürprizlerini Cuma günü ABD’ye karşı kaybetmelerinin ardından güçlü bir geri dönüş olarak kabul edilebilecek olan Almanya’yı 3-0 (25-20, 25-22, 25-15) mağlup ederek sıralamada zirveye yerleşti.

İtalyan takımıyla ilk uluslararası turnuvasını oynayan 20 yaşındaki smaçör Ekaterina Antropova, takımını 24 puanla (19 smaç, üç blok, iki servis ace) liderliğe taşıdı. Takım kaptanı ve pasör dışı oyuncu Myriam Sylla ise 12 puan (hepsi smaçlarda) topladı. Alman tarafında smaçör Lena Stigrot, 18 puanla (17 smaç, bir ace) en etkili olan oyuncu oldu.

Sylla, “Çok saldırgan davrandık ve çok kararlı oynadık. Yarın ev sahibi takıma karşı güzel bir maç olacak ve taraftarlarının desteğine güvenebilecekler. Polonya’ya Voleybol Uluslar Ligi’nde kötü oynamadığımız bir maçta kaybettik ve bu sefer harika bir performans sergilemeye ve Paris’e gitmeye çalışacağız. O maçtan bazı şeyler öğrendik ve umarım bu sefer bize yardımcı olurlar.” dedi.

Paris 2024 Biletleri İçin İtalya, ABD ve Polonya Arasındaki Rekabet

Ev sahibi Polonya, sırtlarını duvara dayayarak haftasonuna girdi ve onları eleme mücadelesi için yarışta tutan, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin savunma şampiyonlarını 3-1 (27-25, 16-25, 25-23, 25-16) yendiler.

Olimpiyat Elemeleri’nin en skoreri olan yıldız pasör çaprazı Magdalena Stysiak, 25 puan (20 smaç, dört blok, bir servis ace) üretti ve smaçör Martyna Lukasic ve Olivia Rozanski’den aldığı 12’şer puan büyük yardım sağladı. Amerikalıların en skorer oyuncuları, sırasıyla 16, 15 ve 14 puanla pasör çaprazı Jordan Thompson ve smaçörler Jordan Larson ve Kelsey Robinson oldu.

Orta oyuncu Magdalena Jurczyk, “Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nden daha iyiydik gibi görünüyor. Karakter ve dünyanın en iyi takımlarını yenebileceğimizi gösterdik. Belki de favori olduğumuz bir maçta (Tayland’a karşı) kaybettik, ama geri dönmeyi başardık ve bunu sadece güçlü takımlar yapabilir. Yarın İtalya’ya karşı bir zafer konusunda kendimize güveniyoruz. Bu hedefimiz ve bunun için savaşacağız.” dedi.

Ayrıca, Łódź’de Cumartesi günü Slovenya, Kolombiya’yı 3-2 (25-17, 19-25, 24-26, 25-18, 15-11) ve Tayland, Kore’yi 3-0 (25-14, 25-16, 25-16) yendi. Dört takım da Olimpiyat biletleri için yarıştan önce elemelerden elenmişti.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0