Brie O’Reilly: “Dünya Sınıfı Oyuncu Sayımızın Fazla Olduğu Gerçekten Özel Bir Dönemin İçindeyiz”

HomeRöportaj

Brie O’Reilly: “Dünya Sınıfı Oyuncu Sayımızın Fazla Olduğu Gerçekten Özel Bir Dönemin İçindeyiz”

Kanadalı pasör Brie O’Reilly, özel röportajında hedeflerini ve hayallerini anlattı.

İspanyol Takımlar Madrid’de Finallere Gitmek İçin Mücadele Ediyor
Türk Voleybol Camiası, Milli Takım Sezonu’na Merhaba Gecesiyle Başladı
VNL 2024’te ABD Yeniden Zaferi Hedefliyor

Kanadalı pasör, özel röportajında hedeflerini ve hayallerini anlattı.

Brie O’Reilly voleybol kariyerinde özel bir dönemden geçiyor ve bunun farkında. Uzun süredir evliliği süresince kullandığı King soyadıyla tanınan pasör, hem kulüp hem de milli takım seviyesinde büyük başarılar elde ediyor. Bu dönemi, Kanada’yı neredeyse 30 yıl sonra ilk kez Olimpiyatlara taşıyarak tarihi bir başarıya imza atarak daha da unutulmaz hale getirmek istiyor.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’da profesyonel olarak oynadıktan sonra O’Reilly, oyununu geliştirmek için kararlı bir şekilde 2022’de Brezilya’ya gitti. Aslında bu, efsanevi baş antrenör Bernardo ‘Bernardinho’ Rezende ile çalışma fırsatı yakalayacağı SESC Flamengo’yu seçmesinin nedenlerinden biriydi.

İki sezonun ardından O’Reilly kesinlikle kararından pişman değil; ulusal yarışmalarda üç madalya kazanırken Brezilya Süper Ligası’nda iki kez en iyi pasör seçilmesinin yanı sıra aradığı gelişmeyi de kaydetti. Aynı zamanda Rio de Janeiro’da sevdiği ve keyif aldığı bir yaşam sürdüğü yeni bir yuva buldu.

O’Reilly’nin sahadaki mükemmel formu, milli takım arkadaşlarının çoğununkiyle örtüştü. Bu durum, şu anda tartışmasız en iyi jenerasyonunu yaşayan Kanada’nın neredeyse otuz yıldır başaramadığı bir şeyi hayal etmesine izin verdi – Olimpiyatlara katılmak.

Şu anda FIVB Kadınlar Dünya Voleybol Sıralaması’nda 11. sırada yer alan Kanadalılar, Paris 2024’teki son dört yer için yarışta güçlü bir konumda yer alıyorlar. O’Reilly’nin memleketi Rio de Janeiro’da başlayacak olan Voleybol Uluslar Ligi’nde 2024’te sağlam sonuçlara ihtiyaçları var. Böylece Atlanta 1996’dan bu yana ilk kez Oyunlara geri dönecekler.

26 yaşındaki pasörün içinde bulunduğu durumu ve özlemlerini özel bir röportajda derinlemesine ele aldık.

Soru: Takımınız SESC Flamengo, Brezilya Süper Ligası’nda normal sezonu lider bitirdi ancak ligi birkaç yıldır aldıkları en iyi derece olan üçüncülikle tamamladı. Sence takımı bu sezon bu kadar güçlü yapan neydi?

O’Reilly: Takımımız gerçekten özel bir sezon geçirdi. Çok istikrarlıydık, çok birleşiktik, her gün aynı hedefe doğru giden bir aile gibiydik. Gerçekten hiçbir antrenman günü boşa gitmediğini hissediyorum. Çok motive olmuştuk. Geçen sezondan birçok oyuncumuzun devam etmesi takım olarak hızla istikrar ve kimlik bulmamıza kesinlikle yardımcı oldu. Yeni katılan oyuncular ise bizi güçlendirdi.

Soru: Brezilya’da yaşayıp Rio de Janeiro’da oynadığınız ikinci sezonunuzdu. Bu deneyim sizin için nasıl gidiyor? Kendinizi saha içinde ve dışında ülkeyle ve şehirle bağlantılı hissediyor musunuz? Portekizce öğrendiniz mi?

O’Reilly: Brezilya’ya ve özellikle Rio’ya aşık oldum. Buradaki şehir hayatını ve kültürünü sevdiğimi söylemek sürpriz olmaz, ancak asıl farkı insanlar yarattı. Herkes çok sıcak ve hayata gerçekten minnettar. Burada kilisemle de çok bağlantılı hissediyorum ve bu da Rio’nun gerçekten bir yuva gibi hissetmemi sağladı. Evet, Portekizce öğreniyorum ve daha da gelişmeyi umuyorum.

Soru: SESC Flamengo ile sözleşme imzaladığınızda, size göre oraya gitmenizi sağlayan nedenlerden biri de antrenör Bernardinho ile çalışma imkanıydı. Bu deneyim oyununuza nasıl yansıdı ve sizce bu iki sezonda hangi yönlerden gelişti? Bernardinho ile çalışırken şimdi fark ettiğiniz onun bazı özellikleri neler?

O’Reilly: Bernardo ve ekibiyle çalışmak hayal edebileceğimden daha iyiydi. Çalışma azmi, alçakgönüllülüğü ve oyun bilgisi beni her gün en iyi olmaya motive etti. Bernardo ile gerçekten farklıyız, ama bence bende en iyiyi ortaya çıkardı. Oyun yönetimim, liderliğim ve zihniyetim en büyük gelişmeyi gösterdi diye düşünüyorum. Ve tabii ki saha içi yeteneklerim de her gün rafine ediliyor çünkü Bernardo antrenman yapmayı SEVİYOR. Bu salonda gelişmemek imkansız. Böylesine kaliteli bir antrenör ve insanla çalışmaktan sonsuza kadar minnettarım ve eminim beni her yönden daha iyi yaptı.

Soru: 2024 sezonu Kanada milli takımı için önemli olacak. Bu kadar güçlü bir kulüp sezonundan sonra, özellikle de VNL’nin ilk maçlarının yaşadığınız Rio’da yapılması nedeniyle, sizin için kişisel olarak uluslararası sezona başlamak ne kadar önemli?

O’Reilly: VNL’de mücadele ederek Olimpiyat vizesi için savaşacağımız için bu kesinlikle kariyerimin en önemli turnuvası olacak. Kendimi evimde ve desteklenmiş hissettiğim bir şehirde ve salonda başlamam gerçekten şanslıyım. Flamengo taraftarlarının her maç için savaşmamıza yardım etmek için orada olacağına güveniyorum.

Soru: Şimdi dünyanın en iyi kulüp liglerinden birinde yüksek seviyede oynuyorsunuz ve kendinizi Kanada milli takımında kanıtladınız. Bu, şu ana kadar kariyerinizin en iyi anı mıydı yoksa geçmişte daha iyi performans gösterdiğinizi veya daha iyi hissettiğiniz bir an var mıydı?

O’Reilly: Voleybol yolculuğumdaki her adım için gerçekten minnettarım. Bence Brezilya’da olmak ve her gün yüksek seviyede yarışmak gelişmeme yardımcı oldu. Rio’da bu takımla en güvendiğim oyuncu hissi yaşıyorum çünkü beni sürekli zorlayan ve potansiyelimi hatırlatan insanlarla çevriliyim. Sanırım gerçekten bir pasör olarak kimliğimi burada bu takımda buldum.

Soru: Geçenlerde ikinci albümün “High Road”u yayınladın. Bu albüm neyden bahsediyor ve sizi neyin ilham verdi? Bu hayatınızın bu anını bir şekilde yansıtıyor mu?

O’Reilly: Evet, bu yıl biraz daha yeni müzik yayınlayabildim ve daha fazlası geliyor! Yoğun voleybol programı nedeniyle buna zaman bulmak zor. Ama müzik yapmayı ve yazmayı seviyorum. Yazdığım tüm müzikler bir şekilde hayat hakkında. Amacım her zaman umarım insanları hayata daha iyi bir şekilde bakmaya teşvik etmektir. Kesinlikle, müziklerim hayatımı ve çevremdeki hayatı nasıl işlediğimi de yansıtıyor.

Soru: Bu yaz siz ve takım arkadaşlarınız, Kanada’yı Atlanta 1996’dan bu yana ilk kez Olimpiyatlara katılmaya çalışacaksınız. Bu meydan okumaya nasıl yaklaşıyorsunuz ve erkeklerin Paris’e biletlerini çoktan almış olduğu düşünülürse, bunun Kanada voleybolu üzerinde nasıl bir etkisi olacağını düşünüyorsunuz?

O’Reilly: Paris’e gitmek, programımız için son birkaç yıldır büyük hedefti. Takımımız büyüdükçe ve geliştikçe hedef giderek daha gerçekçi hale geldi. Olimpiyatları her gün düşünüyorum, Kanada Milli Takımı’ndaki her kız için büyük bir motivasyon kaynağı. Eğer hak edersek bu gerçekten bir rüyanın gerçekleşmesi olur ve son birkaç yıldır yapılan sıkı çalışmanın kanıtı olur.

Soru: Geçen iki sezonda Brezilya Ligi’nde en iyi pasör seçildiniz, milli takım arkadaşınız Alexa Gray geçen yıl İtalya’da Prosecco Doc Imoco Conegliano’nun zaferinde çok etkili oldu ve Kiera Van Ryk ise Avrupa’nın en iyi liglerinde sağlam bir kariyer geliştiriyor. Milli takım için bu seviyede oynayan birden fazla oyuncuya sahip olmak ne kadar önemli?

O’Reilly: Bence tüm milli takım programımız, spor salonumuzda sahip olduğumuz dünya standartlarında voleybolcu sayısıyla gerçekten özel bir dönemde olduğumuzun farkında. Voleybol Kanada’da çok büyük bir spor değil ve çok sayıda oyuncuya sahip büyük bir programımız yok, bu yüzden şu anda böyle bir yeteneğe sahip olmamız gerçekten özel. Bu inanılmaz voleybolcuların yanında oynayabildiğim için kendimi çok onurlu hissediyorum. Şu anda sahip olduğumuz yetenek seviyesi olmadan sürekli olarak voleybol devi ülkelerini yenemezdik. Bu gerçekten çok özel.

Soru: Kanada milli takımı, 2022’de FIVB Dünya Şampiyonasında bugüne kadarki en iyi derece olan 10.luğu aldıktan ve VNL ile kıta turnuvalarında her yıl daha iyi sonuçlar elde ettikten sonra açıkça yükselişte. Sizce takım son dönemde neden bu kadar ilerleme kaydetti ve kadronun ne kadar genç olduğu göz önüne alındığında, hala çok fazla gelişme potansiyeli olması ne kadar heyecan verici?

OReilly: Bence takımımız son birkaç yıldır böylesine hızlı bir şekilde gelişme gösteriyor çünkü kızlar olabileceklerinin en iyisi olmak için kendilerini adıyorlar. Özellikle son iki yılda takımda giderek daha fazla oyuncu profesyonel sezonda gerçekten zorluyor çünkü hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmaya kendimizi adarsak neler yapabileceğimizi biliyoruz. Kimse zaman kaybetmedi. Takımımızın özel bir şey yapabilecek potansiyeli olduğunun gerçekten farkındaydık ve herkes buna odaklandı. Özellikle uzun profesyonel sezonlarda nasıl zorladığımızla gurur duyuyorum. Herkes her yaz daha hazır ve daha yetenekli bir şekilde geri geliyor. Bu gerçekten harika.

Kaynak

YORUMLAR

YORUMLAR: 0