Plaj Voleybolu Olimpiyat Yarışması: Hollanda Kontenjanı İçin Mücadele Kızışıyor

HomePlaj, Kar ve Masa VoleyboluPlaj Voleybolu

Plaj Voleybolu Olimpiyat Yarışması: Hollanda Kontenjanı İçin Mücadele Kızışıyor

Geçen haftanın Voleybol Dünya Plaj Pro Tour Brasilia Elite16 turnuvası, Paris 2024 biletleri için yarışta herhangi bir düğümü çözmedi, aksine bazı düğümleri daha da sıkılaştırdı. Tıpkı erkekler olimpiyat turnuvasında Hollanda'nın iki kontenjanı için üçlü mücadelenin düğümü gibi.

Vilnius ve Balıkesir’de Finaller İçin Dört Mücadele
Annie Drews, Olimpiyat Altınını Kazanmaya Hazır ve Kararlı
VNL 2024’te ABD Yeniden Zaferi Hedefliyor

Geçen haftanın Voleybol Dünya Plaj Pro Tour Brasilia Elite16 turnuvası, Paris 2024 biletleri için yarışta herhangi bir düğümü çözmedi, aksine bazı düğümleri daha da sıkılaştırdı. Tıpkı erkekler olimpiyat turnuvasında Hollanda’nın iki kontenjanı için üçlü mücadelenin düğümü gibi.

Steven van de Velde & Matthew Immers Brezilya’da finale yükselirken, Alexander Brouwer & Robert Meeuwsen çeyrek finale kalırken ve Stefan Boermans & Yorick de Groot ise yarı finale kadar gidebildi. Üç çift de geçici Olimpiyat Sıralamasında şu anda 600 puanlık bir aralık içinde yer alıyor.

Brezilya’da 300 puan toplayan Brouwer & Meeuwsen hala en yüksek sıraya sahip ve toplamda 8.600 puana sahip. Ancak geçen haftanın ikinciliğiyle gelen 760 puanın ardından Van de Velde & Immers şimdi sadece 220 puan geride. Boermans & De Groot da liderlerle arasındaki mesafeyi kısalttı. Brezilya’da kazanılan 600 puanı yeni toplam olan 8.000 puana eklediler. 10 eleme turnuvasına katılan Boermans & De Groot, henüz 12 turnuva oynama minimum gereksinimini karşılamadılar. Bu aynı zamanda bir sonraki iki turnuvada kazanacakları puanların tamamını alacakları ve daha az başarılı katılımlardan puan kaybetmeyecekleri anlamına geliyor.

Van de Velde & Immers ayrıca FIVB Dünya Sıralamasında 16.sıradan 10.sıya altı basamak yükseldi ve bir takım olarak yolculukları boyunca ilk kez listedeki ilk 10’a girerek Amerikalılar Trevor Crabb & Theodore Brunner’ı geride bıraktı.

Bu arada, Paris’teki Eyfel Kulesi altında iki yer için devam eden Amerikan üçlü yarışının liderleri Miles Partain & Andrew Benesh, 12 turnuva sınırına ulaştı ve Paris 2024 için geçici bir eleme hakkının resmi sahipleri oldu. Bu hakkı vatandaşları Chase Budinger & Miles Evans’ın elinden aldı. Her iki takım da Brasilia çeyrek finaline yükselirken, Partain & Benesh 760 puanın tamamını aldı ve toplam puanını 8.980’e çıkardı. Budinger & Evans ise 7.760’lık yeni bir toplam için yalnızca 300 puan topladı. Yine de bu onları, geçen hafta havuz aşamasını geçemeyen ve genel puanlarını artıramayan ikinci en yüksek sıradaki ABD çifti Crabb & Brunner’dan sadece 100 puan geride bıraktı.

Brezilya’dan Evandro Oliveira & Arthur Mariano’nun Brasilia kazananları, FIVB Dünya Sıralamasında üç basamak birden yükselerek altı numaraya çıktı. Bu, takımın listedeki en yüksek derecesi.

Paris 2024’te iki kadın kotası için İsviçre yarışında heyecan verici gelişmeler yaşandı. Kız kardeşler Anouk ve Zoe Verge-Depre arasındaki kardeşlik rekabeti yeni bir hal aldı ve ülkenin eleme noktalarından biri tekrar el değiştirdi. Esmee Bobner & Zoe Verge-Depre ikilisi Brasilia’da bronz madalya kazandı, kazanılan puanların 540’ını aldı ve geçici Olimpiyat Sıralamasında vatandaşları Tokyo 2020 Olimpiyat bronz madalyalıları Joana Mader & Anouk Verge-Depre’yi geçti. Esmee & Zoe, şu anda toplam 7.900 puanla ikinci en yüksek sırada yer alan İsviçre çifti ve Brasilia mücadelesi elemeleri geçemedikleri ve sıralamadaki puanlarını artıramadıkları Mader & Verge-Depre’den 460 puan önde.

Bu arada, en yüksek sıradaki İsviçreli ikili Nina Brunner & Tanja Huberli havuz aşamasını geçememiş olsa da rekorlarına 460 puan ekleyerek şu anda 9.220 puanla diğer iki İsviçre takımından nispeten rahat bir farkla liderliği koruyor.

Esmee & Zoe ise FIVB Dünya Sıralamasında beş basamak yükselerek Haziran 2022’den bu yana ulaştıkları en yüksek derece olan 14. sıraya yerleşti.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0