Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde Yeni Sezon Başlıyor

HomeDünyaAvrupa Ligleri

Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde Yeni Sezon Başlıyor

Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi'nin yeni sezonu yaklaşıyor! Bu yazıda Türk voleybolunun bu prestijli organizasyondaki son 12 sezonunun şampiyonluklarını ve zaferlerini ele alıyoruz.

Halkbank, Berlin Recycling Volleys’i 3-2 Yenerek Şampiyonlar Ligi’nde Üst Üste 2. Galibiyetini Aldı
Halkbank, Lube Civitanova’ya 3-1 Mağlup Oldu
Ziraat Bankkart, Polonya’dan Galibiyetle Dönüyor

Türk kadın voleybolunun son 12 sezonunda üstün bir performans sergilediği CEV Şampiyonlar Ligi’nin 64. sezonunun grup mücadelesi başlıyor.

Türk temsilcileri, son 12 sezon içinde Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde 8 kez şampiyonluğa ulaşarak bu prestijli organizasyona damgalarını vurdular.

2011 yılında İstanbul’da düzenlenen Dörtlü Final organizasyonunda VakıfBank Güneş Sigorta Türk Telekom, kupayı ilk kez müzesine götürdü. 2012’de Bakü’de düzenlenen Dörtlü Final’de ise şampiyonluk Fenerbahçe Universal’in oldu.

2013 yılında yine İstanbul’da organize edilen Dörtlü Final’de VakıfBank, kupayı ikinci kez kaldırdı.

Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nin 2013-2014 sezonunda Bakü’de finalde Rus ekibi Dinamo Kazan’a mağlup olarak Türk ekiplerinin 3 sezonluk şampiyonluk serisi sona erdi.

2015 yılında Polonya’nın Szczecin kentinde düzenlenen Dörtlü Final organizasyonunda şampiyonluk kupasını kazanan ekip Eczacıbaşı VitrA oldu ve Türk takımları toplamda 4. kez bu başarıyı elde etti.

2017’de İtalya’nın Treviso kentinde yapılan Dörtlü Final’de VakıfBank, 2018’de ise Bükreş’te düzenlenen Dörtlü Final’de şampiyon oldu.

2019-2020 sezonu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tamamlanamadı. 2021’de kupayı kazanan İtalya temsilcisi Imoco Volley’in ardından son iki sezonda (2022, 2023) şampiyonluğu VakıfBank elde etti.

63 Sezonda, 26 Farklı Takım Şampiyon Oldu.

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından ilk kez 1960-1961 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla düzenlenen ve daha sonra Şampiyonlar Ligi olarak anılan organizasyon, geride kalan 63 sezonda 26 farklı takımın kazanma başarısını gösterdi.

Şampiyonlar Ligi’nde en fazla şampiyonluğu, 11 kez ile Dinamo Moskova elde etti. Bu başarıları, 1961’den 1977’ye kadar uzandı. Dinamo Moskova’yı 8 şampiyonlukla Uralochka izledi. İtalyan takımı Volley Bergamo ise 7 kezle bu prestijli organizasyonda bir başka güçlü takım olarak dikkat çekti.

Kadınlarda CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu 22 kez ile en fazla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) takımları kazandı. SSCB’nin ardından 17 şampiyonluk ile İtalya temsilcileri ikinci sıradadır. Türk takımları 8 şampiyonlukla üçüncü sırada bulunurken, Bulgaristan ve Rusya takımları da üçer kez kupayı kazandı.

YORUMLAR

YORUMLAR: 0